Více než dvě třetiny žen musí někdy ve svém životě podstoupit chirurgický gynekologický zákrok. Ať už to je relativně běžný výškrab (kyretáž) nebo odstranění dělohy, každý takový zásah je operace se všemi riziky, spojenými jak s operací samou, tak s narkózou, která k nim patří. I když jsou v současné době rizika operací dělohy či vaječníků jen velmi malá (zejména díky laparoskopii), stojí některé ženy před těžkým rozhodnutím. Mnohé častokrát nevědí, že je možné operaci konzultovat ještě s jedním odborníkem.
Operace dělohy odhalí příčinu krvácení
Krvácení v průběhu přechodu nebo po něm je velmi časté. Může být jen normálním průvodním jevem změn v organismu, ale také předzvěstí rakovinového onemocnění. Proto je vždy nezbytné udělat výškrab (kyretáž) dělohy, aby se zjistilo, zda takové nebezpečí nehrozí. Včasné rozpoznání rakoviny může zachránit život. Rizika spojená s touto malou operací jsou nesrovnatelně menší než onemocnění rakovinou. Jestliže při operaci lékař zjistí, že jde o zhoubný nádor v děloze, je samozřejmě další operace zcela nezbytná, protože tyto druhy rakoviny dělohy jsou v raném stádiu operativně léčitelné. Vyoperování dělohy pak může rakovinu zcela zastavit.
Kromě těchto případů nejsou podle některých odborníků důvody k operacím dělohy a vaječníků tak jednoznačně a některým z nich je možné se vyhnout.
Operace dělohy a vaječníkůl není vždy nezbytná
Nezhoubné nádory v děloze nebo na vaječnících je třeba odstranit jen v tom případě, kdy vážně ohrožují zdraví ženy. To platí například pro myomy, které velmi často po přechodu, kdy se sníží hormonální činnost, zcela zmizí samy. Pokud by ovšem příliš rostly a tlačily na sousední orgány, nebo způsobovaly přílišné krvácení, je třeba také uvažovat o operaci. Vždy je však dobré se poradit ještě s dalším nezávislým odborníkem.
Rovněž cysty na vaječnících se velmi často vstřebají po nějakém čase samy. Ale jsou i takové, které se proměnují v rakovinný nádor. Chirurgický zákrok je tedy nezbytný.
Operace pomocí šetrných technologií
Při mnoha gynekologických operacích (dělohy i vaječníků) je možný přístup k dutině břišní „zespoda“, čili přes pochvu, někdy bývá nutný i řez na břiše. Při současné šetrné laparoskopické laparoskopické technologii lze operovat za pomoci mikrochirurgie, kdy chirurg učiní jen malinký řez v břišní stěně.
Co je dobré před operací dělohy a vaječníků vědět:
- Chirurg musí rozhodnout, jak bude operace probíhat a hlavně, jak to bude pro pacientku nejlepší.
- Měl by jí také průběh operace pořádně vysvětlit, aby věděla, co ji čeká při zákroku i po operaci.
- Nejlepší je najít si lékaře, kterému můžeme opravdu důvěřovat.
- Pokud nehrozí nebezpečí z prodlení, je vhodné si všechno ještě důkladně promyslet.
- Poradit se můžeme i s dalším odborníkem.