Vadné držení těla, nesprávné pracovní návyky, málo všestranného aktivního pohybu, ale i nadváha a stárnutí – to jsou mimo jiné nejčastější příčiny degenerativního onemocnění krční páteře. Nesnesitelné nebo neustupující bolesti dovedou člověka k odbornému lékaři. Když rehabilitace a konzervativní léčba nepomáhá, změny na krční páteři jsou takové, že člověka omezují v práci i v životě, mohou, lékaři rozhodnout o nutnosti operace krční páteře.
Možné příčiny onemocnění krční páteře
- Převážně sedavý způsob zaměstnání i trávení volného času, nedostatek pohybu nebo naopak velké přetěžování může vést ke změnám v pohybovém ústrojí člověka. Degenerace vazů, obratlů a meziobratlových plotének lékaři nacházejí již u mladých lidí kolem dvacítky věku.
- Změny na krční páteři jen ve vzácných případech způsobí jiné okolnosti – například nádory v oblasti krční páteře.
- Na druhou stranu nejsou řídké případy, kdy k poranění krční páteře dojde při úrazu, dost často při úrazu sportovním.
Příznaky degenerativních změn
Bolest krční páteře je nejdřív krátkodobá, objevuje se po dlouhodobém jednostranném zatěžování. Zpočátku bolest krční páteře zmizí po krátkém relaxačním cvičení nebo při pasívním odpočinku v jiné poloze.
Později se vady na krční páteři projevují brněním a mravenčením v rukou, a to i bez předdchozí námahy (cervikobrachiální syndrom). Zhoršující se stav krční páteře posléze způsobuje bolest neustupující – je ostrá a jakoby vystřeluje do paží. Někdy dojde i ke znecitlivění rukou a ke ztrátě sily v pažích.
Jestliže vadná krční páteř začne utlačovat míchu, mohou se problémy přenést i na dolní končetiny, které mohou v nejtěžších případech způsbit i neschopnost pohybu (chůze).
Vyšetření krční páteře
Degenerativní změny na krční páteři prokazuje neurologické vyšetření.
K zobrazení stavu krční páteře slouží rentgen, magnetická rezonance a počítačový tomograf. Mohou být použity kombinovaně. Někdy se stav krční páteře zjišťuje i pomocí perimyelografie, při němž je do vyšetřovaného místa vpravena kontrastní látka (pro lepší zobrazení na rentgenu a tomografu). Mohou být použity i jiné metody neurologického vyšetření.
Operace krční páteře
Když lékaři při vyšetření objeví útlak nervů (míchy) a jeho příčinu a když není možná nebo účinná konzervativní léčba, přistupují k operaci krční páteře pacienta. Cílem operace krční páteře je odstranění útlaku a zpevnění obratlů.
- Operace krční páteře je prováděna na neurochirurgickém (respektive neurologickém) oddělení nemocnic.
- Pacient je v celkové narkóze.
- Operatér provádí zákrok otevřenou cestou, a je zajímavé, že velmi často zpředu, takže po operaci krční páteře mívá pacient jizvu na hrdle. Podle typu onemocnění ovšem mohou lékaři zvolit i přístupový řez na zadní straně krku, případně kombinaci metod.
- K práci je využíván mimo jiné speciální mikroskop.
- Při operaci krční páteře neurochirurg odstraní příčinu útlaku odvrtáním výrůstků a meziobratlové ploténky.
- Do místa zákroku implantují kostní štěpy. Při velkém poškození (zejména způsobených úrazem) je kostní štěp odebrán z lopatky kyčelní kosti operovaného.
- Sousedící obratle zpevní šrouby či dlahou (z titanu).
- V některých případech je nutno odvrtání několika plotének.
- Po operaci krční páteře je pacientovy nasazen fixační límec,
- obvykle je také z rány na první dobu po operaci zavedena drenáž (zamezuje vzniku krevních sraženin).
- Po operaci krční páteře mívá operovaný člověk nějakou dobu potíže při mluvení nebo pocit cizího tělesa v krku (tak řečený „knedlík v krku“).
S průběhem operace, a to v případě zájmu doslova „krok za krokem“ je pacient před operací krční páteře podrobně, ale srozumitelně seznámen. Informace mu podá ošetřující lékař v době předoperační přípravy.
1 komentář
Dobrý den
chtěla bych se zeptat, jak asi dlouho trvá „pocit cizího tělesa v krku“ po operaci krční páteře.
Jsem měsíc po operaci a stále se mi špatně polyká, no i mluví. Děkuji moc za odpověd Anna