Jestliže je medikamentózní léčba poruch činnosti štítné žlázy neúčinná, může ošetřující endokrinolog rozhodnout o jejím operativním odstranění. Operace štítné žlázy nastupuje, až když byly všechny jiné způsoby léčby vyčerpány. Funkce štítné žlázy se potom nahrazuje léky.
Důvody operace štítné žlázy
Operace štítné žlázy, respektive odstranění štítné žlázy nebo její části, je doporučeno pacientům, v jejichž případě selhává dosavadní léčba. Mohou to být například rostoucí uzly, nadměrná tvorba hormonů štítné žlázy nebo podezření (či diagnóza) na nádorové onemocnění štítné žlázy.
Nemoci štítné žlázy
Zdravá štítná žláza není vidět, ani ji nelze nahmatat. Když je hmatná a viditelná, jedná se o nález nenormální – tedy o známku nemoci. Struma (zvětšená štítná žláza) nemusí být patrná na pohled a pohmat a pacient může přesto trpět závažnými zdravotními potížemi. Je to z toho důvodu, že vrůstá dovnitř těla, do hrudníku a patrná je jenom při rentgenovém vyšetření.
Jiným typem je struma která již zuzlovatěla. Při tomto onemocnění obvykle již léky nezabírají a lékaři rozhodnou o operaci štítné žlázy.
Rakovina štítné žlázy
Rakoviny štítné žlázy v posledních desetiletích přibývá. V případě včasného záchytu je rakovina štítné žlázy kombinací operativního zákroku a podání radiojodu vyléčitelná.
Operace štítné žlázy
V dřívější době se provádělo částečné odejmutí strumy. Zbytek štítné žlázy, který v těle zůstal, se může nadměrně namáhat a může docházet k recidivám onemocnění. To je podle odborníků velký problém, protože recidivující struma se operuje daleko hůře a je tu daleko větší možnost komplikací. V současnosti se provádí výkon, který je téměř totální, nebo totální.
- Štítná žláza je orgán malý, avšak ležící ve specifické oblasti a se specifickými komplikacemi operace.
- Sama operace není pro pacienta výrazně zatěžující a provádí se v celkové narkóze.
- Řez chirurgové provádí na přední straně krku v jeho dolní části.
- Po operaci zůstane pacientovi na krku jizva.
- Po celý zbytek života bude muset užívat hormony štítné žlázy v tabletách.
- Někteří pacienti mají po operaci štítné žlázy mírné potíže s polykáním. Podle odborníků tak do jednoho roku odezní.
- Rovněž se po operaci může projevit mírná změna hlasu. Při výrazném zhoršení hlasu může být doporučena foniatrické rehabilitace.
Krajina bez jodu
Žijeme v oblasti, kde jod je deficitním prvkem. Z tohoto důvodu endokrinologové doporučují zejména adolescentům a těhotným ženám konzumaci mořských ryb, které zajišťují přirozený přísun jodu do organismu. Také většina multivitaminů, které jsou dnes na trhu, jod obsahují. Jodid je také běžně k dispozici na lékařský předpis v lékárnách. Ne u všech lidí však působí jod příznivě a jsou onemocnění štítné žlázy, kde může být jeho zvýšený přísun škodlivý. Je proto rozumné se před umělým zvýšením dávek jodu poradit sodborným lékařem.