Oplodněním vajíčka začíná těhotenství ženy, i když nastávající matky to v této fázi ještě nemohou poznat. Ženy, které mateřství cíleně plánují, by měly vědět, ve kterých dnech menstruačního cyklu je splynutí mužských a ženských pohlavních buněk nejpravděpodobnější. Neméně důležitý je také vývoj zárodku po samotném oplodnění.
Na těhotenství je třeba se připravit
Ještě než dojde k samotnému oplodnění vajíčka, měla by žena dodržovat několik zásad a to nejlépe po dobu minimálně tří měsíců před datem prvního pokusu o otěhotnění. Zdravý životní styl, žádné kouření ani alkohol – to vše by mělo být samozřejmostí. Přidá-li se ještě dostatek spánku a kyseliny listové (dostupná ve vitamínových prostředích nebo listové zelenině), je šance na brzké a zdravé těhotenství významně vyšší.
Menstruační cyklus ženy je dlouhý obvykle 28 dní. Začíná vždy prvním dnem menstruace, ne až po ní! Už během krvácení začne v jednom (zřídka v obou) vaječnících dozrávat folikul, ze kterého se okolo 14. dne cyklu uvolní zralé vajíčko. V místě trhliny se zároveň vytvoří žluté tělísko, které je důležité pro udržení těhotenství. Děložní sliznice se ztlušťuje a připravuje k přijetí vajíčka, jenž mezitím putuje skrz vejcovody až do dělohy.
Oplodnění vajíčka a plodné dny
K oplodnění vajíčka dojde ve chvíli, kdy nejrychlejší spermie pronikne dovnitř. Tedy, nevejde se tam celá. Ocásek a hlavička zůstávají venku, cestují jen chromozomy a trochu vnitřní tekutiny. V té chvíli vyšle vajíčko signál, který zabrání v průniku dalším spermiím. Již v této chvíli má oplodněné vajíčko kompletní genetický kód a je nezvratně určena celá řada věcí včetně pohlaví dítěte. Oplodněné vajíčko se po několika dnech uhnízdí v děloze, kde se dále vyvíjí.
Jestliže k oplodnění vajíčka nedojde, žluté tělísko zanikne a začne menstruace. Ne vždy je ale krvácení příznakem neúspěchu. Některé ženy krvácí první dva až tři měsíce těhotenství úplně jako obvykle. Těhotenství se ale většinou prozradí jiným způsoby, např. ranními nevolnostmi.
Šance na oplodnění vajíčka mají spermie nejvyšší do dvou dnů od jeho uvolnění. Připočteme-li k tomu další dva dny, po které jsou mužské pohlavní buňky schopné v agresivním prostředí dělohy přežít, vychází nám pouhých 4-5 plodných dní v měsíci. Proto je dobré vědět, kdy k ovulaci skutečně dochází, protože ne vždy jde o již zmíněný 14. den cyklu.
Měření bazální teploty
Plodné a neplodné dny můžeme určit velmi snadno za pomoci ovulačního testu, který je k dostání v lékárně, nebo za pomoci měření bazální teploty. Bazální teplotu měříme vždy ráno hned po probuzení na stejné části těla (v podpaží, v ústech apod.). Výsledky pečlivě zaznamenáváme. Na začátku menstruace je bazální teplota nižší, ale při ovulaci se zvedne asi o 0,2 stupně a zůstane zvýšená až do menstruace. Plodné dny jsou tedy v rozhraní mezi druhým dnem před a druhým dnem po ovulaci.
1 komentář
Dobry den chci se zeptat jak dlouho trva oplodnovani vajicka protoze muj pritel si neni jisty zname se od zari a zjistlila jsem te jsem v tehotna ke konci rijna zacatkem listopadu dekuji za odpoved