Ať už batoh vlastníme pouze pár týdnů, nebo nám slouží již dlouhá léta, je vždy velmi nemilou záležitostí, když dojde k poškození zipu. Velmi často se při objevení takového problému vrháme k radikálnímu řešení. Batoh s rozbitým zipem prostě vyhodíme. A to i přesto, že by nám ještě mohl sloužit několik let. Přitom existuje spousta způsobů, jak lze batoh zadarmo, či pouze za pár korun opravit. A to i svépomocí v domácím prostředí.
Rozbitý zip, nebo problém s jezdcem
Vůbec nejdůležitějším krokem při opravě rozbitého zipu je nalezení podstaty problému. Tím nejčastějším při rozjíždění zipu je problém s jezdcem. V takovém případě oprava zabere pouze několik málo minut. Jsou k ní ovšem potřeba kleště. V největší nouzi si můžete vystačit také s nůžkami.. Do jedné ruky uchopíme jezdec a kleštěmi se jej jemně snažíme zmáčknout po obou stranách. Je potřeba postupovat opatrně, jemně a bez přílišné síly, aby nedošlo k prasknutí jezdce.
Pokud se vám oprava kleštěmi nepovede, je možné také pořídit jezdce nového. Ten se dá během pár minut sehnat v jakékoliv galanterii. Nezapomeňte ale, že potřebujete jeho správnou velikost. Buď tak do obchodu můžete přinést jezdce starého, nebo si jednoduše zjistěte číslo velikosti na spodní straně původního jezdce.Nový jezdec se pak na zip nasadí a zapošije tak, aby nevyjížděl. Výměna zipu zní sice složitě, pořád se ale jedná o rychlou opravu.
Pomoc i se zaseknutím
Dalším, poměrně snadným způsobem, jak vyřešit tentokrát zaseknutý zip, je jeho promazání. Pokud se zip zasekne a ani nehne, lze jej projet vatičkou s gelem na praní nebo mýdlem. Po zipu tekutinou jednoduše přejedete.S množstvím mýdla nemusíte šetřit, aby se zip pořádně promazal. Poté přichází na řadu vyzkoušení účinnosti promazání. Jemně a pomalu by se zip měl vlivem působení látky opět rozjet. Pokud se zip při zkoušení opět zasekne, vyzkoušejte přidat ještě více mýdla nebo gelu.
Jezdec se špatným háčkem
Jednoduché řešení jmůže mít rozbitý zip také v případě, že se jedná o rozbitý háček jezdce. V takovou chvíli jde batoh opravdu nepohodlně otevřít, v krajním případě se do něj jeho vlastník nemá vůbec šanci dostat. Rešení je ale opravdu jednoduché. Stačí vyměnit rozbitý háček za nový. Ten lze buď pořídit v galanterii a následně doma upravit kleštěmi. Možností je ale také použít například kroužek od klíčů, který alespoň na přechodnou dobu dokáže posloužit jako háček na jezdci. Samotná výměna trvá opravdu jen okamžik a zvládne ji úplně každý.
Výměna zipu musí být přesná
V případě, že dojdete k názoru, že zip nelze nijak opravit, ale je potřeba jej vyměnit, zvažte nejdříve, zda se vám to vyplatí. Finančně se nejedná o příliš vysoký náklad. Výměna zipu vás ale může stát spoustu volného času a také nervů. Tedy v případě, že se o výměnu budete pokoušet doma sami. Samozřejmě existuje i varianta, že vložíte výměnu zipu do rukou odborníků. S trochou šikovnosti ale výměnu zvládnete i doma.
Opatrný postup krok za krokem
Nejdříve je nutné odpárat starý zip. Ten je většinou přišitý k okraji batohu.. Po vypárání lze zip lehce uvolnit z látky. Je ale potřeba věnovat odstraňování švů pozornost, neboť nesmí být dstraněn šev z vrchní části batohu. Je nutné postupovat pomalu, obezřetně a každý krok párání si předem promyslet.
Přišití nového zipu
Poté již přichází na řadu přišívání nového ziipu. Je potřeba si délku zipu nejdříve správně naměřit, dále si lze zip po stranách přišpendlit, abychom při šití přesně věděli, kam jej chcemeu místit. Zip musí být přišitý rovně a hlavně musí sedět s druhou stranou zipu. Jedině tak do sebe budou zuby správně zapadat. Samotné přišívání tedy musí být na milimetr přesné.
Výměna doma vám ušetří peníze
Pokud se i vy potýkáte s problémy při opravování zipu na batohu nezapomeńte vžy zhodnotit, jaká situace je pro vás ta pravá. Nový batoh asi nikdy nebude levnější než domácí výměna zipu, na druhou stranu jej pravděpodobně koupíte rychleji a nebude vás to stát tolik práce.