Opruzeniny genitálií

Opruzeniny genitálií není jen problém miminek, které tráví celé dny v plenách, ale velmi často se s nimi potýkají i dospělí lidé. Na opruzeniny genitálií trpí lidé tělnatí, obézní, lidé s citlivou pokožkou, pracující v horkých provozech, se sedavým zaměstnáním, a také ti, kteří jsou s hygienou „na štíru“. Jak ošetřit opruzeniny genitálií?

Opruzeniny postihují i genitálie

Zvláště korpulentnější osoby velmi dobře znají problémy s opruzením, které se odborně nazývá intertrigo. Jde o kožní zánět, který se vytváří především v místech vlhké zapářky, tedy tam, kde je nahromaděn větší počet potních žlázek. Opruzeniny se nejčastěji objevují na vnitřních plochách stehen, v rozkroku, pod prsy, v podpažních jamkách, podkolenních a loketních ohbích, na krku, břiše, zvláště u silnějších lidí. Velmi bolestivé a nepříjemné jsou opruzeniny genitálií.

Jak opruzenina vznikne

Na zapařené kůži v oblasti genitálií, zejména v jejích záhybech, vznikají ideální podmínky pro množení mikrobů a plísní (mikrobiální a mykotické flóry). Opruzená kůže je zarudlá, mírně oteklá, člověk pociťuje bolestivé palčivé svědění genitálií. V pokročilém stadiu kůže mokvá a vznikají na ní drobné trhlinky, což celý problém dále komplikuje. Postižení lidé trpí nejen bolestí, ale i psychickými obtížemi.

Rizikové faktory

Opruzeniny genitálií často postihuje lidi:

 • s citlivou pokožkou,
 • ty, kteří jsou nuceni pobývat v horkých provozech,
 • mají větší sklon k pocení.
 • jsou častým problémem například řidičů při dlouhých cestách,
 • sportovců,
 • lidí s nadváhou.
 • Opruzeninám genitálií napomáhá i špatně volené prádlo (u žen nesavé materiály, střih „tanga“, u mužů plavečkový střih spodků – „slipy“),
 • nošení těsných kalhot z málo prodyšných materiálů – džíny a kožené kalhoty v horku.
 • Ke vzniku opruzenin genitálií napomáhá i časté mytí genitálií mýdlem
 • či používání deodorantů v oblasti genitálií.

Opruzeniny genitálií – co s tím?

 1. Při vzniku opruzenin genitálií je třeba navštívit lékárnu a s lékárníkem se poradit o vhodném prostředku (stud stranou).
 2. Dále je třeba zejména v horkých dnech úzkostlivě dodržovat osobní intimní hygienu, ale bez používání dráždících deodorantů.
 3. Změnit spodní prádlo za volné a savé.
 4. Nenosti těsné oblečení.

Jak ošetřit opruzeniny genitálií u miminka

Opruzeniny genitálií jsou velmi bolestivé i pro miminka. Co s nimi? Zarudlý zadeček a genitálie nejprve očistíme, vlažnou vodou a mýdlem omyjeme a pečlivě osušíme měkkým ručníkem. Pak naneseme vrstvu jemného dětského krému, ovšem jen tence, aby pokožka mohla dýchat. Vhodný je rovněž obyčejný slunečnicový nebo mandlový olej z lékárny. Osvědčeným prostředkem pro ošetření již značně zčervenalé kůže je zinková mast, která působí protizánětlivě a urychluje hojení. Nedoporučuje se používat současně mast a pudr, neboť vzniklé žmolky pokožku dráždí.

Víte, že..

… v literatuře je popsána i tak zvaná. „jeansitis“ u žen, což je výtok z rodidel (způsobený zánětem pochvy). Vzniká přehřátím a zamezením přístupu kyslíku ke kůži v neprodyšných džínsech. Tomuto onemocnění obvykle předchází právě opruzeniny genitálií.

Zanechte odpověď