Otec u porodu je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Někteří muži si neumí ani představit, že by při narození svého potomka chyběli, jiným je tato představa z celé duše odporná. A stejné je to i u žen. Některé svého partnera na porodním sále vítají, jiné by ho nejraději nechaly doma. Jediný správný přístup neexistuje, ale ke správnému rozhodnutí určitě pomůže vyvrácení nejčastějších mýtů, které se k porodu váží.
Otec u porodu – nejčastější mýty
Hned ze začátku je potřeba říci, že otec u porodu musí být na základě svého vlastního rozhodnutí. Jakýkoli nátlak ze strany partnerky nebo přátel může ve vývoji dalšího vztahu znamenat katastrofu Někteří muži se prostě bojí krve (a a velmi těžce nesou, pokud například omdlí), jiným zase není po chuti představa doktora, který se každou chvíli podívá do intimních míst ženy. Může se to zdát divné, ale je to tak. A tyto podvědomé procesy lze jen stěží ignorovat.
Když uvidím porod, ztratím na partnerku chuť
Porod není příliš velký estetický zážitek, alespoň pro většinu lidí. Krev, blány či placenta zkrátka nevypadají zrovna přitažlivě. Muži by proto měli respektovat pravidlo, které říká, že muž patří vždy k hlavě partnerky. Právě tady je nejužitečnější. Může ji uklidňovat, držet za ruku, otírat čelo, masírovat záda a tak podobně. Samozřejmě existují otcové, kteří si celý porod rádi a bez výčitek natočí a to včetně pohledu do intimních míst. To je samozřejmě v pořádku, pokud se na to cítí. Ale váhaví nebo ne úplně jistí tatínkové by se o podobný výkon pokoušet neměli.
Můžete se také domluvit, že partnerku podpoříte v první době porodní, kdy to nejvíce potřebuje a na samotný porod, který obvykle příliš dlouho netrvá, se jednoduše vzdálíte. Je to zcela v pořádku. Není nic krásnějšího než držet v náručí své právě narozené dítě. A o takový zážitek se přece nechcete nechat připravit.
Při porodu je hodně krve
Tenhle mýtus pravděpodobně rozšířili muži, kterým se dělá špatně i při pohledu na pár kapek jakékoli červené tekutiny. Ve skutečnosti to vůbec není tak hrozné. A představa miminka koupajícího se v matčině krvi je úplně mimo mísu. Čerstvě narozené dítě na sobě obvykle žádnou krev nemá a když, tak opravdu malinko.
Při porodu se hodně křičí
Typický otec u porodu se často bojí toho, že svou partnerku pozná z té horší stránky. Jako sprostou dlaždičku ječící na celé oddělení kletby a nadávky po vzoru amerických filmů. Ve skutečnosti si většina rodiček ulevuje od bolesti spíše rychlým dýcháním, funěním nebo vzdycháním. A sprostá slova patří opravdu jenom do filmů.
Mám strach, že budu bezradný
Pomoc při porodu není žádná věda. Podávat partnerce pití, svlažovat rty, otírat zpocené čelo a šeptat uklidňující slůvka přece hravě zvládnete. Mnoha ženám stačí jednoduše skutečnost, že tam muž je a drží je za ruku. Některé zase veškerý fyzický kontakt odmítají a nechtějí být rušeny ani mluvením. Pak stačí jen tiše sedět a dívat se. Navíc porodní asistentky vám rády poradí a povzbudí vás, aniž byste je o to žádali.
Otec u porodu obvykle musí mít kurz
Většina nemocnic si jako podmínku pro přítomnost otce u porodu klade absolvování krátkého 1-2 hodinového kurzu, který bývá zdarma. Bez certifikátu o absolvování (který musíte mít sebou) vás často na porodní sál prostě nepustí. Je tedy dobré si podrobné informace zjistit předem. Ve většině porodnic musí také otec u porodu zaplatit jednorázový poplatek, který se obvykle vejde do 1 000 Kč. Za to by měl mít nárok na přezůvky a malé občerstvení, ale nelze na to spoléhat.