Otoky končetin (ale i obličeje) jsou obtížným a poměrně častým průvodním jevem těhotenství. Lze otokům cévního původu v těhotenství předcházet? Podle lékařů ano, a to zejména důsledným nošením správně přiložených elastických bandáží nebo ještě dokonaleji nošením správně předepsané kompresivní punčochy. Velký vliv mají speciální cviky.
Možné příčiny otoků v těhotenství
Mnoho nastávajících maminek má problémy s otoky dolních končetin a vznikem křečových žil. Jak otoky v těhotenství vznikají?
Otok (edém) dolních končetin může mít řadu příčin. Může být projevem nadbytku vody v organizmu, může být způsoben zhoršeným odtokem tkáňového moku z končetiny nebo pouze projevem místního zánětu.
- Ohraničený otok doprovázený bolestivostí svědčí spíše pro lokální zánětlivé onemocnění nebo úrazový děj.
- Se zvyšující se hmotností ženy roste i zátěž na její nohy, k čemuž se v poslední fázi těhotenství zpravidla přidávají i otoky.
- Jen v ojedinělých případech je může způsobovat eklampsie (nebo též pozdní gestóza). Je to komplikace provázená otoky, zvýšeným krevním tlakem, zvýšenou hladinou bílkovin v moči a křečemi ústícími někdy až v bezvědomí.
Dobré boty a vhodné stélky
Vzhledem k otékání nohou – zpravidla v poslední třetině těhotenství – je vhodné vybírat si raději širší boty, aby se v nich noha netlačila. Není dobré nosit boty s vysokým zavazováním, aby tkaničky nohu nepřeškrcovaly. Také obuv na doma musí být především měkká. Určitě nejsou ideální například dřeváky. Lepší jsou pantofle s vytvarovaným vnitřkem. Vhodné je pořídit si do obuvi tak zvaná metatarzální srdíčka, neboli srdíčka pro příčnou klenbu a podložení pro podélnou klenbu. Tyto podložky lze sehnat buď v prodejnách s obuví, anebo se zdravotnickými potřebami. Pro udržování příčné a podélné klenby (při jejím zborcení hrozí posunutí kotníku, a tím i změna zátěže v kolenou spojená s bolestmi) je vhodné používat masážní podložku. Ta by měla být ale určitě uprostřed vypouklá, aby při cvičení nedocházelo k dráždění pat, protože jejich přílišná stimulace by mohla vyvolat až kontrakce.
I když jde většinou jen o potíže dočasné, způsobené hormonálními změnami, ztíženým odtokem krve z nohou a ochabnutím žilních stěn, měla by právě obuv pro období těhotenství tyto změny respektovat. Měla by podporovat prokrvení dolních končetin a hlavně by neměla příliš tlačit ani poté, co ženě noha během chůze oteče.
Otoky nohou způsobují i křečové žíly
Častým průvodním znakem poslední fáze těhotenství je rozvoj křečových žil, či alespoň objevení se drobných žilek v podkoží. To je někdy spojeno i s otékáním nohou, s otoky kotníků v těhotenství a s pocitem, že nohy jsou jako z olova. Částečně se tomu dá bránit tím, že si budoucí maminka na noc podkládá nohy výše a přes den se je snaží mít často ve vodorovné poloze. Při pocitech únavy a tíže v dolních končetinách, u nepatrných žilních městku bez otoků a u počínajících varixů a otoků dolních končetin v těhotenství jsou optimálním řešením zdravotní punčochy. Jsou bezešvé, velmi jemné kvality a mají uzavřenou špičku. Hodí se velmi dobře pro mladé ženy.
Otoky v těhotenství: Dostupná prevence
Prevence otoků je jednoduchá – správná volba obuvi, dodržování hygienických zásad a gymnastika nohou po zátěži. Osvědčuje se také nošení buď elastických bandáží, nebo, i z kosmetického hlediska lepší, nošení elastických punčocháčů, které pomáhají zlepšit žilní oběh nohou, brzdí rozvoj varixů a případných komplikací. Ideální je, a na konci gravidity to ženy zvláště ocení, odpočívání s nohama položenýma výš.