Otrava jídlem je velmi nepříjemná záležitost, která může postihnout každého. Rok, co rok se s ní potýká na několik stovek lidí. Otravu způsobuje celá řada bakterií a toxinů. Některé otravy jídlem dokážeme zvládnout v rámci domácí péče do dvou dnů, jiné se však neobejdou bez hospitalizace, infuzí a někdy i boje o život. Otrava jídlem může být tedy i velmi nebezpečná a může mít i doživotní následky. Výzkumy přitom ukázaly, že ty se přitom mohou objevit dokonce až po několika letech po otravě, v podobě těch nejrůznějších autoimunitních onemocnění.
Smutné je, že počet otrávených jídlem v posledních letech neustále narůstá. Otravy jídlem vznikají z intoxikovaných – zkažených potravin, které zkonzumujeme. Zkažené potraviny se vytvoří velmi snadno, stačí je jen neskladovat správným způsobem a během 1,5 hodiny je riziková potravina na světě. Obvykle se jedná o ponechání potravin v nevhodném prostředí, přičemž nejvíce jim škodí teplo. I proto k nejčastějším otravám dochází hlavně v letním období, kdy je největší teplo. Velmi rizikové jsou rovněž i nesprávně upravené potraviny, nejvíce riziková je drůbež, maso, nepasterované mléčné výrobky, rýže, mořské plody, ryby, nedovařená vejce apod. Pro těhotné jsou obzvláště rizikové potraviny: vejce na měkko, paštiky, brie, camembert a další měkké sýry, protože jsou velmi často kontaminovány Listérií monoccytogenes. Za nebezpečím otravy jídlem vedle nesprávného skladování stojí i nedodržování hygienických zásad a špatným ohříváním.
Příznaky otravy jídlem
Obvykle otrava jídlem trvá asi dva dny, než toxiny opustí organismus. Otrava je nebezpečná pro děti, staré lidi a těhotné. Velkým rizikem je dehydratace, protože nemocný může zvracet a může jej trápit i průjem. Pozor, v případě otravy houbami jsou příznaky jiné. První příznaky otravy jídlem se objeví obvykle 2-6 hodin po konzumaci kontaminovaného jídla. Jde povětšinou o trávící problémy spojené s nevolností, bolestí břicha, zvracení, průjmem, změněnou barvou stolice, v níž může být i krev, křeče v břiše, horečka a dehydratace.
Nebezpečná otrava jídlem
Velmi nebezpečné jsou salmonella, shigella, campylobacter i Escherichia coli. Ne vždy je léčba snadná a bez následků. Bylo zjištěno, že celé řadě po otravě jídlem, kterou způsobila bakterie E. coli, za 10 let začaly selhávat ledviny. Salmonella zase vyvolává artritidu a campylobacter paralýzu. Vše je o tom, jak moc je tělo postiženo, poškozeno a jak na otravu jídlem reaguje. Lidé otravu ale povětšinou podceňují a neuvědomují si, že se jedná o velkou zátěž.
Těžký průběh otravy jídlem je pro tělo nebezpečný sám o sobě. Jsou známé různé případy, kdy otravy jídlem zapříčinily stavy, kdy bylo nutné odstranit i část tlustého střeva, kdy se u nemocného rozvinula cukrovka, zánět slinivky, chronická gastritida, selhání ledvin apod. Je zde i poměrně vysoké procento úmrtnosti.
Léčba
Základem léčby intoxikace potravinami je zvýšený příjem tekutin, snaha o zastavení průjmu a srážení teploty, dieta. Otravu jídlem by těhotné vůbec neměly podceňovat a i v lehčích případech raději navštívit lékaře, jenž rozhodne o dalším způsobu léčby, případně o hospitalizaci.
Prevence otravy jídlem
Prevencí je vyhýbání se rizikovým potravinám. Pozor na konzumaci rizikových potravin v neprověřených restauracích. Pozor i na led v nápojích. Dbejte na hygienu, správné skladování a důkladnou tepelnou úpravu potravin. Těhotné by se rizikovým potravinám měly obzvláště vyhýbat!