Ovesná kaše má na celém světě pevnou pozici v jídelníčku. A protože je připravena velmi rychle, je i ve středu zájmu všech, které nebaví trávit hodiny u sporáku, ale přesto chtějí konzumovat čerstvou stravu. Ovesná kaše nemusí být jen mazlavé našedlé cosi, chuti mdlé. Aniž bychom přidělali víc nádobí nebo ztratili víc času, můžeme připravit ovesnou kaši, kterou si oblíbí děti i dospělí.
Ovesná kaše: Rychlé. vydatné, levné a zdravé jídlo
Ovesná kaše nemusí to být po britském způsobu připravována jen ke snídani (ráno nás často tlačí čas, a tak vločky raději sníme zastudena v podobě müsli). Ovesná kaše může být jednoduché, rychlé hlavní jídlo (po vydatnější masové polévce), a nebo večeře. Příprava domácí ovesné kaše je snadná. Mohou si ji připravovat i singl žijící nevařící muži. A konečně – ovesné vločky jsou tak levné a sytící, že by měly vždy být ve spíži tam, kde je někdy „hlouběji do kapsy“, třeba ve studentské kuchyni.
Čerstvá ovesná kaše
Pokud máme k dispozici, zvolíme na vaření kaše z ovesných vloček nádobu s nepřilnavým povrchem. Ta téměř vyloučí jinak hrozící připálení.
Ovesná kaše, suroviny na jednu porci
- 1 sklenice ovesných vloček
- 2 až 3 sklenice mléka
- na špičku kulatého nože soli
- cukr podle chuti (po uvaření)
Ovesná kaše, příprava
Vločky nasypeme do suchého rendlíku (pánve), dáme na plotýnku a za stálého míchání trochu opražíme.. Vločky jemným opražením získají velice příjemnou vůni, lehce oříškovou příchuť. Při vaření do sebe budou nasakovat méně tekutiny (menší spotřeba mléka) a třebaže budou po uvaření měkké, nebudou „rozplizlé“, což je mnohdy důvod, proč někdo nemá ovesnou kaši rád.
Jakmile vločky voní a mají zlatou barvu, vlijeme do nich hrnek mléka, přidáme pár zrnek soli a za stálého míchání vaříme. Když asi po dvou třech minutách kaše zhoustne, přilijeme druhý hrnek mléka. Vaříme ještě asi čtyři minuty. Pak vypneme přívod tepla nebo odstavíme z teplé plotýnky a teprve mimo teplo vmícháme lžíci cukru, podle chuti trochu medu nebo jiné sladidlo. Proč dáváme cukr nakonec?
- Jednak je to druhá pojistka proti připálení (mléko, obilnina a cukr se připálí velice snadno a náprava není možná).
- Dalším důvodem je menší spotřeba sladidla.
- A třetí důvod je labužnický: moc dobře chutná, když je vazká složka kaše sladká a nerozvařené vločky méně sladké.
Jak ovesnou kaši podávat
Dětem bude ovesná kaše chutnat s kopečkem borůvkového kompotu nebo s žahourem, dospělí si rádi na kaši dají zavařené brusinky. Všem generacím k ovesné kaši chutná kompot švestkový nebo plátky banánu. V sezoně čerstvého ovoce kaši poklademe plátky jahod či malinami a pokapeme sladkou smetanou.
Ovesná kaše slaná
Ovesnou kaši si mohou připravit i lidé, kterým sladká jídla nechutnají, a to po anglicku. Je to prosté, ani Jamie Oliver nedělá „basic porridge“ jinak.
Ovesné vločky (80 g) vaříme ve 300 ml vody s trochou soli asi šest až osm minut. Mícháme, aby se vločky nepřipálily. Když jsou vločky uvařené, ochutnáme a případně trochu přisolíme. Osmažíme cibulku, slaninu nebo kousek dobré uzeniny, sázené vejce (a nebo všechno) a položíme na ovesnou kaši. Zručnější dokážou vařit porridge i smažit najednou, a tak je jídlo hotovo do 10 minut. Stojí to za vyzkoušení.