Změna nálady, rozladěnost, bolesti prsou, břicha a v podřišku, otoky – to jsou jen některé z nepříjemných projevů, které musí žena v době ovulace a před menstruací vydržet. Pokud k takovému stavu dojde, bývá to uzavřený bludný kruh, protože postižené ženy a panice začnou používat volně dostupné léky, a přesto již vždy asi deset dní před termínem menzes se dostávají vlivem psychiky opět do stejně nepříznivého stavu. Mnohdy je to stav na několik dní skoro znemožňující jakoukoliv běžnou životní aktivitu – týká se to většinou dívek před prvním porodem.
Ovulace a bolest břicha
Tento stav se původně považoval za poruchu psychickou, než se přišlo na fyziologickou příčinu: mohou za to hormony. Je to stav, kdy se vytvoří nadbytek estrogenu na úkor progesteronu – a proto se tento stav projevuje právě v určitou dobu před ovulací. Tento stav sice může být způsoben nerovnováhou v hladině hormonů, ale ta zase musí být nějakým způsobem vyvolána. Může to být i projev nesprávného životního stylu.
Změna životního stylu
Způsobů, jak vylepšit svůj stav, je celá řada – můžete se naučit autosugesci, holotropní dýchání, jógové dýchání a cviky, prohřívat se především v oblasti podbřišku, bez ohledu na bolesti jít běhat a přitom správně dýchat, jenom prostě a jednoduše chtít sama s tím něco dělat nespoléhat na „prášky“. Pokud je stav hodně nesnesitelný, je třeba zvažovat psychickou nevyrovnanost jako příčinu, ale také případně i existenci provokujících faktorů.
Jak upravit výživu
- Deset dní před začátkem menstruace omezte příjem kuchyňské soli (tedy i všech slaných jídel), naopak zvyšte konzumaci neslazených tekutin a ovocných šťáv (hojnost draslíku).
- Výrazně omezte konzumaci masa a mléčných výrobků s výjimkou menších množství zakysaných.
- Zásadním způsobem omezte sladké pokrmy, jednoduché cukry (hypoglykemie je totiž jedním z provokujících faktorů).
- Pokud problémy už začnou, pijte čaj z máty, jahodníku a maliníku, fenyklového semínka, nepijte víno ani kávu.
- Naopak, můžete si výjimečně dát před spaním trochu tvrdého nesladkého alkoholu. Ale jen v případě, že neberete sedativa.
Další možnosti
Důležitá je i správná výživa: omezte živočišné tuky, smažená jídla a sladkosti. Vhodné je co nejvíce do svého jídelníčku zařadit potraviny obsahující vitamin plodnosti a tím je vitamin E (tokoferoly), který se nachází především v klíčícím obilí, ve slunečnicových semínkách, ve vlašských ořeších, v mandlích, v sóje a sezamových i jiných semínkách.
Zdravou ovulaci (pravidelnou menstruaci) si můžete udržovat pravidelným denním cvičením zejména v oblasti pánevního svalstva, aplikací sauny či horké koupele. Vhodné je dodávat do organismu dýňová semínka, která obsahují jak vitamin E, tak i dostatek zinku a vitaminy B-skupiny (ovesné vločky), vhodné je denně pojíst něco mateří kašičky.
Užitečné je denně popíjet byliny: truskavec, řepík lékařský, pampelišku, kopřivu, šalvěj, kontryhel.
A hlavně docházet na pravidelné kontroly k ošetřujícímu lékaři, ke kterému máte naprostou důvěru.
Víte, že…
… na ženu působí různé typy mužů různě v různých stadiích její menstruační periody? V období ovulace u ní výrazně stoupá zájem o vysloveně mužné až brutální typy, zatímco jindy dává přednost typům něžnějším a spolehlivějšm.