Ovulační dny: Velká šance k početí

Znát, kdy má žena neplodné a kdy ovulační dny bývá doporučováno jako jedna z přirozených metod plánovaného rodičovství. Neplodné a ovulační dny lze poměrně snadno vysledovat podle změn bazální teploty a dalších příznaků na těle ženy po čas menstruačního cyklu, způsobených rozdílnou hladinou estrogenu. Křivka, sestavená z údajů jednotlivých dnů, pak spolehlivě určí, kdy je šance otěhotnět nejvyšší. Po dvou až třech cyklech je žena již schopna přesně stanovit neplodné a ovulační dny (ovulace: uvolnění zralého vajíčka schopného oplodnění z vaječníku).

Ovulační dny ukáže bazální teplota

Jestliže si žena naměří ve třech po sobě následujících dnech bazální teplotu o 0,2 až 0,4 stupně vyšší než v šesti po sobě následujících dnech předcházejících, znamená to pro ni neplodné období až do nástupu další menstruace. Dny menstruačního cyklu, kdy k početí může dojít, se označují jako ovulační dny, ostatní jsou neplodné.

Jak se vypočítávají ovulační dny

Na první pohled vypadá výpočet určující ovulační dny dost složitě., Když si vezmeme tužku a papír, pak zjistíme, že to není zase tak složité. Vyberte si co do počtu dní svůj nejkratší a nejdelší menstruační cyklus, a to z posledních dvanácti cyklů. Od nejkratšího menstruačního cyklu odečtěte číslo 19 – tak zjistíte první ovulační den. Od nejdelšího menstruačního cyklu odečtěte číslo 11 a dostanete ve skutečnosti možný poslední ovulační den. Pro názornost si raději uveďme tento jednoduchý příklad: nejkratší menstruační cyklus trval 27 dní. Po odečtení čísla 19 dostaneme číslo osm. Nejdelší menstruační cyklus trval 34 dny, od tohoto odečteme číslo 11, takže dostaneme číslo 23. Zjednodušeně řečeno: během menstruačního cyklu podle této metody můžete nejpravděpodobněji otěhotnět mezi osmým a dvacátým třetím dnem. Nesmíte zapomínat, že první den menstruačního cyklu se rozumí ten den, kdy se vám právě spustí menstruační krev.

Dále si měřte bazální teplotu v ústech pod jazykem nebo v konečníku bezprostředně po probuzení, aniž předtím děláte jakýkoliv pohyb, a údaj pečlivě zapisujte. Lehký pokles teploty se obvykle projeví jeden až 1,5 dne před ovulací a vzestup 0,3 stupně Celsia jeden až dva dny po ovulaci. Zvýšená tělesná teplota přetrvává do konce cyklu. Druhý den po vzestupu teploty ovulační dny končí.

Víte, že…

…církevní morálka umožňuje ženě jedinou antikoncepční metodu: počítat neplodné a ovulační dny?

… se říká, že ovulační dny ovlivní pohlaví dítěte? Pokud otěhotníte při ovulaci, budete zřejmě mít větší šanci porodit chlapce. Pokud delší dobu před ovulací, je předpoklad, že z porodnice přinesete děvče.

Věřte nevěřte: Ovulační dny jako trest?

S podivuhodnou metodou antikoncepce využívající ovulační dny přišel v polovině šedesátých let Američan E. Dewan. Metoda vychází z předpokladu, že ovulace (uvolnění vajíčka) je biologicky řízena měsíčním světlem. Mimo jiné ve své teorii připomínal vliv epifýzy neboli šišinky na funkci gonád (vaječníků) a to, že její činnost je regulována střídáním cyklů světlo – tma. Postup je takový, že žena spí v neplodné fázi menstruačního cyklu v přísně zatemněné místnosti , ale v ovulační dny při světle. Metoda má údajně stoprocentní spolehlivost.

Dobové prameny neuvádějí, jak dlouho to žena vydrží a kdo zaplatí elektrickou energii.

1 komentář

  1. dobry den mohl bymi nekdo poradit ovulaci? jak sem to zapomnela jesli ovulace zacita 15 dnech po mestruaci nebo 14 den .moje mestruace sou vzdi 11 teho prosim potate

Zanechte odpověď