Ovulační krvácení se objevuje zhruba uprostřed menstruačního cyklu. I když bývá slabé a netrvá dlouho, některé ženy se při jeho výskytu zbytečně vyděsí a raději navštíví gynekologa. Ovšem v některých případech jsou tyto obavy oprávněné.
Jak se projevuje ovulační krvácení?
Jak už název napovídá, má tato drobná ztráta krve spojitost s ovulací. Okolo 15. dne menstruačního cyklu dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku. Při hormonální nerovnováze může být tento proces doprovázený slabým krvácením či špiněním, které obvykle trvá od několika hodin po 2-3 dny. Tak vypadá typické ovulační krvácení.
Ale ovulační krvácení se může projevovat i mnohem výrazněji. V takových případech krvácí například žena několik dní slabě, pak dva nebo tři dny silněji a následuje několikadenní pauza, po které se dostaví běžné menstruační krvácení. I když je příčina krvácení stále stejná (ovulace), je dobré s tímto stavem navštívit gynekologa.
Ovulační krvácení a bazální teplota
Pravost ovulačního krvácení lze prokázat i metodou měření bazální teploty těla (BTT). Běžná teplota těla se u zdravého člověka pohybuje okolo 37°C. U žen ji ovlivňují kromě nemoci či stresu také hormony, které vylučuje tělo v různých fázích menstruačního cyklu.
Bazální teplotu měříme vždy ráno po probuzení a to vždy na stejném místě (podpaží, ústa, konečník atd.). Nejnižší hodnoty má teplota naměřená na začátku menstruačního cyklu, při ovulaci vzroste o dvě desetiny stupně a zůstává vyšší až do příchodu menstruace. Jestliže tedy dojde k mírnému krvácení po vzestupu bazální teploty, jde s jistotou o ovulační krvácení.
Jestliže je naměřená bazální teplota před i po krvácení stále stejně nízká, jde s velkou pravděpodobností o anovulační cyklus a příčinu krvácení je nutné hledat jinde. Návštěva lékaře by měla být samozřejmostí.
Ovulační krvácení a těhotenství
Je možné při výskytu ovulačního krvácení otěhotnět? A bude takové těhotenství zdravé? Takové otázky položila svému gynekologovi nejedna žena. Odpověď je naštěstí příznivá. Ovulační krvácení nemá vliv na početí nebo vývoj dítěte.
Někdy ale může být sex při ovulačním krvácení bolestivější než obvykle. Řešením je citlivější přístup partnera a volba poloh, které neumožňují příliš hluboký průnik penisu. Jsou to všechny polohy, při kterých nemá žena příliš rozevřené nohy. Naprosto nevhodná je naopak poloha „žena nahoře“ či milování „na pejska.“
Jestliže je pohlavní styk v tomto období bolestivý příliš, není třeba zoufat. Stačí jen při příštím cyklu určitě den, kdy k ovulaci dojde a milovat se 1-2 dny předtím. Spermie v pochvě obvykle přežijí tak krátkou dobu bez problému a pravděpodobnost otěhotnění je velká. K určení příchodu ovulace nejlépe poslouží již zmíněné měření bazální teploty.
Ovulační krvácení a hygiena
Hygiena při ovulačním krvácení by měla být stejná jako v období menstruace. Doporučuje se sprchování dvakrát denně a použití šetrných antibakteriálních mýdel. Žena by se v této době neměla ani koupat,a když už, tak pouze s použitím tamponu.