Bohaté kadeře mohou být ozdobou každé hlavy. Navzdory tomu, že naši prapředkové byli porostlí po celém těle, je dnes pro mnohé z nás velice těžké udržet si „svých pět chlupů na hlavě“. Není tak docela pravda, že proti obávanému vypadávání vlasů žádná obrana. Stejně jako stárne naše tělo, zhoršuje se postupně i kvalita vlasů. Musíme proto usilovat o oddálení tohoto přirozeného procesu, čehož lze docílit dobrou péčí a životosprávou.
Výbava po předcích
Vypadávání vlasů má úzkou spojitost s činností žláz s vnitřním vyměšováním. Vedle stavu pokožky na hlavě se na něm podílí produkce mužských pohlavních hormonů. U žen a eunuchů je pleš něčím zcela vzácným, ale na druhé straně ani úplně holá hlava nemusí nutně signalizovat nespoutanou a nevyhasínající mužnost. Na množství a kvalitě vlasů se výrazně podílejí především rasové, typologické, dědičné a teprve potom zdravotní faktory.
Vitamíny, laser, transplantace
Chod lidského těla závisí také na výživě. Vlasy potřebují pro svůj růst vitaminy a stopové prvky. Proto při těchto potížích často pomáhá vnitřně vitaminová kúra nebo zevně některý z léčivých šamponů či koupelí. V horších případech může pomoci i aplikace vlasového laseru. Dnes už se také u nás provádí transplantace vlasového porostu, například z týlové oblasti hlavy do tradičně lysých míst na temeni a v čelní oblasti. Při tomto bezbolestném úkonu, který trvá podle rozsahu dvě až čtyři hodiny, se přenášejí vlasy spolu s vlasovými váčky.
Bylinné masáže
V moderní historii lidstva se zkoušela řada zaručeně nejlepších prostředků, přesto dodnes nikdo nedokáže plešatost vyléčit. Přesto ale existují způsoby, jak padání vlasů zpomalit a v některých případech i zastavit. Tak je tomu například u padání vlasů následkem kožního mazotoku, kdy dochází k nadměrnému tvoření lupů. Z přírodních receptů je vhodné použít výtažek ze slézu, lopuchu, heřmánku, břízy, kopřivy, levandule, březové mízy, keratinu, pramenité vody a přírodního lihu.
Víte, že…
… k hustotě vlasů se váže nejedna pověra? Mnoho lidí věří, že stříháním hodně nakrátko nebo dokonce dohola vlasy houstnou.. Očekávaný výsledek se však nedostaví, protože vlasy nejsou pažit. Za příčinu padání vlasů bývá také považováno jejich časté mytí nebo dlouhodobé nošení pokrývky hlavy. Ani jedno, ani druhé není pravda.
… padání vlasů můžeme zamezit i pravidelnou masáží hlavy elixírem ze stejných dílů plodů lichořeřišnice, větších kořenů kopřivy, listů buxusu, kořenů lopuchu a rozmarýny? Směs louhujeme jeden měsíc v litru 40% lihu.