Pálení při močení, zejména trvá-li několik dní, je známkou nějaké zdravotní nerovnováhy, nemoci nebo infekce. Může být projevem i přenosné pohlavní nemoci. Pociťuje-li člověk pálení při močení, měl by navštívit lékaře, protože se nemoc nejenže může zhoršovat nebo přejít do chronického stadia, ale rovněž ji může šířit mezi další lidi.
Infekce močových cest
Jednou z možných příčin pálení při močení jsou nastydlé močové cesty. Nastydnutí může být počátkem jejich zánětu. Zánět močových cest je poměrně častým onemocněním, které postihuje především ženy. To proto, že mají močovou trubici kratší než muži, takže jí snadněji pronikají nežádoucí bakterie. Nezanedbatelným důvodem je také těhotenství, během kterého se značně zhoršují vyprazdňovací schopnosti organismu. Obvykle se udává, že 20 až 30 procent dospělých žen, na rozdíl od pouhých pěti procent mužů, prodělá za život akutní zánět močových cest.
Podle odborníků se tento problém u žen začne většinou ve zvýšené míře objevovat na začátku sexuálního života. Častější infekce totiž způsobuje přirozená bakteriální flóra na těle partnera, která se díky překrvení pohlavního orgánu snadněji usídlí tam, kde nemá. Druhé období zvýšené náchylnosti pak postihuje ženy po šedesátce. Delší močová trubice muže od těchto zdravotních potíží do značné míry chrání. Infekce postihuje výrazněji (čtyřikrát častěji než holčičky) pouze chlapce v kojeneckém věku a potom až muže po padesátce, což souvisí s onemocněním prostaty.
Zánět močového měchýře
Za časté nucení na močení a pálení při něm můžetaké bakteriální zánět močového měchýře. Prochlazení může být impulsem, který infekci vyvolá. Zánět močového měchýře se projevuje nutkáním k častému močení. Většinou z měchýře vyjde jen pár kapek a celou proceduru provází nepříjemné pálení a řezání. Někdy se přidruží i bolesti v podbřišku.
Onemocnění ledvin
Pálení při močení, případně bolesti v krajině ledvin spojené s teplotami, eventuálně i s třesavkou mohou být známkou zánětlivého onemocnění ledvin.
Pálení při močení způsobuje i kapavka
Kapavka je nejrozšířenější pohlavní chorobou. Hnisavý zánět vyvolaný gonokokem postihuje nejdříve sliznici močového a pohlavního ústrojí. U mužů se projevuje za tři až pět dnů po podezřelém styku pálením v močové trubici při močení. Brzy poté zjistí, že z močové trubice vytéká hlenový, později hnisavý sekret, který je nakonec žlutavý, při prudkém zánětu až krvavý.
Příroda pomáhá
- Příroda nabízí pomoc v podobě brusinek. Ty obsahují látky, jež dokážou bojovat proti nebezpečným kmenům bakterií způsobujících záněty – brání jim v tom, aby se přichytily ke tkáni.
- Stejné látky, jak zjistili vědci, obsahuje také mateřské mléko.
- Dobrým pomocníkem jsou irůzné urologické čaje, například z medvědicového listí nebo přesličky rolní. Pro močový měchýř a ledviny není nic lepšího než neustálé proplachování. Nemocní by tedy měli mít neustále po ruce – a nejen v době nemoci – dostatek nápojů, z jejich talířů by mělo pokud možno zmizet vše ostré a kořeněné.
Čaj z medvědicového listí
- Jednu čajovou lžičku listí přelijte 1/4 litru studené vody
- Nechte 12 hodin louhovat a teprve pak jej sceďte
- Denně se pijí 2 až 3 šálky mírně ohřátého čaje
Čaj z přesličky rolní
- Na jeden šálek počítejte jednu až dvě čajové lžičky přesličky
- Bylinu buď louhujte 12 hodin ve studené vodě, nebo ji přelijte horkou vodou a po jedné až dvou hodinách sceďte
- Vhodné jsou 3 šálky čaje denně
1 komentář
Zničeho nic mi otekla močová trubice a celá z rudla ale pohlavní styk jsen nemě měsíc a půl