Pampušky je pojmenování pečiva, které je připraveno z jednoduchého kynutého těsta. Označení pampušky se používá na Ukrajině a v Rusku, přeneseně pak i v jiných zemích. Pampušky jsou pečivo, které se podává (a pak „přikusuje“) zejména k boršči, anebo se pojídá samotné.
Co jsou pampušky?
Pampušky, ukrajinské a ruské pečivo podávané k boršči nebo pojídané bez polévky, nejsou ojedinělým jevem ve světě gastronomie. Podobné jednoduché pečivo se vyrábí v mnoha evropských zemích, kde se používá kynuté těsto. Liší se většinou jen dochucením.
Českým ekvivalentem pampušek by v případě české kuchyně byly například obyčejné české vdolky. Ovšem zatímco se u nás „selské“ vdolky sypou nemletým mákem, v domovině pampušek se pečivo dochucuje česnekem či koprem, který pampuškám dodá jiné, zajímavé chuti.
Na Ukrajině a v Rusku lze pampušky koupit v pekařstvích, ale hojně se pečou také v domácích podmínkách. Receptů na pampušky existuje asi tolik, kolik je domácností. Není jeden „univerzální“ respektive správný recept. Ostatně, právě tak to je v případě našich vdolků (nezaměňovat „vdolek“ se smaženým (bavorským) „vdolečkem“. Recepty na pampušky spojuje možná jen závěrečné dochucení česnekovou marinádou.
Jako u všeho kynutého těsta, i v případě pampušek ovlivní jejich kvalitu prvotní dobré vypracování těsta. Hnětení vařečkou, anebo raději elektrickým hnětačem. Stačí ruční, který je k dispozici snad v každé domácnosti (háky).
Pak můžeme pampušky péct třeba každý den, anebo vždy, kdy doma dojde bílé pečivo z pšeničné mouky.
Pampušky: Recepty
Pampušky I.
- 500 g hladké mouky, 20 g droždí, 4 lžíce másla, 1 dl mléka, 6 ks stroužků česneku, sádlo, cukr, sůl, petrželka na ozdobu.
Příprava: Mouku nasypeme do mísy, uprostřed uděláme důlek, nalijeme vlažné mléko, přidáme droždí, cukr, necháme vzejít kvásek. Jakmile kvásek vzejde, tedy asi po 10 minutách, přidáme sádlo a vypracujeme v míse těsto, které necháme vykynout.
Z těsta odštipujeme kousky těsta, z kterých tvoříme asi 3 cm kuličky. Kuličky naskládáme na vymazaný plech sádlem, ještě necháme 10 minut kynout. Plech s kuličkami vložíme do vyhřáté trouby, pečeme, až začnou zlátnout.
Teplé kuličky nasypeme do mísy, přelijeme rozpuštěným máslem, přidáme utřený česnek, mísu přiklopíme a protřeseme, aby se obalily máslem a česnekem.
Pampušky rozložíme na talíře, posypeme nasekanou petrželkou a podáváme například s horkým čajem.
Pampušky II.
- 530 g polohrubé mouky, 420 g vlažné vody, 10 g droždí1 čajová lžička soli. Na pomazání: domácí sádlo, česnek.
Příprava: Droždí dám rozpustit do teplé vody, mezitím smíchám mouku a sůl a zaliji droždím. Prohnětu a nechám dvě hodiny kynout v teple. Z těsta po vykynutí udělám malé bochánky, které dávám do pekáče jako buchty. Na každý podle tradice dělám křížek a potřu rozpuštěným sádlem a utřeným česnekem. Nechám ještě jednu hod. kynout.
Asi půl hodiny před pečením zahřeji troubu cca na 250°C a vložím do ní nádobu s vodou, aby se vytvořila vlhkost.
Pampušky peču při cca 235°C asi 45 minut až jednu hodinu.
Pampušky III.
- 5 dcl mléka 1 vejce 40 dkg hladké mouky 10 dkg másla nebo tuku 2 dkg droždí 5 dkg cukru kysaná smetana povidla borůvky (mohou být maliny, jahody,dle chuti) 10dkg tvarohu špetka soli.
Příprava: Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme špetku soli, rozmícháme vejce, mouku, cukr a vše kvedláme tak dlouho, až se vytvoří tekuté hladké těsto-jako na lívance. Těsto necháme na teplém místě vykynout.
Do máslem, nebo tukem vymazaného lívanečníku naléváme naběračkou připravené těsto a pomalu po obou stranách pečeme do zlatova.
Hotové pampušky klademe na vyhřáté talíře, pomažeme povidly, zasypeme borůvkami, tvarohem a celé přelijeme kysanou smetanou. Podáváme teplé.
Pampušky IV.
- V teplém mléce necháme vzejít droždí, sůl, cukr, přidáme rostlinný olej a mouku, vypracujeme těsto a necháme je kynout. Vykynuté těsto rozdělíme na kousky asi o váze 25 g, vyválíme kuličky, naklademe je na plech vytřený olejem, necháme ještě chvíli kynout a poté pečeme při teplotě 180 – 210 st. С.
Česneková zálivka se připravuje takto: do utřeného česneku přidáme sůl, rostlinný olej, kvas a všechno rovnoměrně promícháme s potom touto zálivkou poléváme čerstvě upečené pampušky.
Pampušky s česnekem se podávají k boršči.
Pampušky V.
- 450 g mouky, hladké, polohrubé, lžička soli, 1 lžíce cukru, 1 sklenice teplé vody, 3 lžičky sušeného droždí, 3 lžíce slunečnicového oleje. Zapravka: česnek (čím víc, tím líp), slunečnicový olej, sůl, kopr, petrželka.
Příprava: Z vody, sklenice vlahé vody a droždí připravíme kvásek. Necháme asi 10 minut vzcházet. Do mísy prosejeme mouku se solí, přilijeme kvásek a olej a vařečkou ne hnětačem vypracujeme těsto. Necháme vykynout (asi 30 až 45 minut).
Pečicí plech (nebo pekáč) vymažte olejem. Těsto překlopíme na pracovní plochu. Odřezáváme kousky velikosti pingpongového míčku a klademe na plech (do kastrolu). Mezi kousky těsta necháváme asi centimetru rozestup, protože teplem nakynou. Zapneme troubu na 200 °C. než se rozehřeje, pečivo ještě nakyne. Když je trouba horká, vložíme do ní plech s pampuškami a pečeme asi 15 minut – podle výkonnosti trouby.
Než se upečou, připravíme „zapravku“:Do misky prolisujeme asi pět stroužků česneku, přidáme sůl, olej a směs promícháme. Kopr nebo petrželku drobně posekáme.
Upečené pampušky necháme asi pět minut odstát a pak potřeme česnekovou směsí a posypeme bylinkami. Podáváme k boršči, jiné polévce, anebo konzumujeme jen tak.