Paragraf na dítě

Ošetřovné a jeho vyplácení

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, pokud nemůže pracovat kvůli tomu, že ošetřuje nemocného člena domácnosti.  Nárok má také v případě, že musí pečovat o zdravé dítě mladší 10 let, protože školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu epidemie, havárie nebo jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla.

Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění. Podmínkou pro její přiznání tedy je, že si ošetřující osoba platila nemocenské pojištění (za zaměstnance ho povinně platí zaměstnavatel).

Ošetřovné je vypláceno již od prvního dne ošetřování, maximálně však po dobu devíti kalendářních dní, pouze u samoživitelů se maximum prodlužuje na 16 kalendářních dní.

Rodiče se mohou v ošetřování vystřídat, ale pouze jednou. Maximální doba poskytování ošetřovného se však tímto vystřídáním neprodlužuje.

Výše ošetřovného

Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ je průměrný denní příjem zpravidla za posledních 12 kalendářních měsíců.

Tiskopis

Tiskopis k pobírání ošetřovného vystavuje ošetřující lékař osoby, která onemocněla, případně školní zařízení (při jeho uzavření) nebo hygienická stanice (při nařízené karanténě). Ošetřující osoba má tiskopis neprodleně předat svému zaměstnavateli.

2 komentáře

  1. Dobrý den,
    Mám nárok na paragraf na 2 leté dítě,pokud s ním žiji sama, jsem zaměstnaná na plný pracovní poměr,ale ještě stále pobírám rodičovské dávky do věku 3let.
    Mám nárok i na čerpání nemocenské sama na sebe,když pobírám tu rodičovskou?
    děkuji. Jana

  2. Kecy, jen kecy. Dnes mi ošetřující lékař odmítl vystavit ošetřovné pro manžela i když mám neschopenku a nezvládnu tahat uhláky ke kotlu a sypat je do vrchních dvířek. Manžel je celý týden mimo republiku, tak to aby dal na týden výpověď ?!!

Zanechte odpověď