Kojící ženy se často setkávají s doporučením, že by v této době neměly užívat žádné léky. Někteří lékaři dokonce nedoporučují kojit při teplotě vyšší než 38°C. Odborníci na laktaci s nimi ale nesouhlasí a na běžnou teplotu a nachlazení doporučují běžně dostupný paralen. I když s jistými omezeními.
Rozhodování o ukončení kojení během dlouhodobého užívání některého léku by vždy mělo předcházet důkladné zvážení všech kladných i záporných efektů. Většina běžně dostupných léků proniká při správném dávkování do mateřského mléka jen minimálně. Skrz prsní žlázy prosáknou ve zvýšeném množství jen léčiva s malou molekulovou hmotností například soli zlata (působící proti revmatitidě) nebo psychofarmaka. Léky proti nachlazení a horečce, mezi které patří i paralen, mají molekulovou hmotnost mnohem vyšší.
Paralen při kojení – doporučené dávkování
Příbalový leták Paralenu i dalších přípravků obsahujících paracetamol říká, že by těhotné ženy neměly přípravek používat bez porady s lékařem déle než jeden den. Rozumně uvažující lékař ovšem omezí užívání léku obvykle sedmi dny, během kterých by se měl zdravotní stav kojící maminky podstatně zlepšit. Pokud příznaky ani po této době neustoupí, není léčebný účinek paracetamolu dostatečný a bude třeba přistoupit k silnějším prostředkům, velmi často antibiotikům
Paralen při kojení je nutné užívat s větší opatrností. Počet spolknutých pilulek by neměl přesáhnout v prvních dnech 4 za 24 hodin, po třech dnech je lepší dávku postupně snižovat, umožní-li to povaha onemocnění. Lék by měl být užit vždy těsně po kojení, aby mělo tělo možnost co nejvíce léčivé látky z těla odbourat.
Kojení není omezeno ani zvýšenou teplotou nebo horečkou, pokud je matka po ostatních stránkách schopna se o dítě postarat. Horečka je signálem, že tělo bojuje a vytváří proti nemoci protilátky. Protilátky se v malém množství dostávají díky mléku i k dítěti, které je tak proti virům lépe chráněno.
Bezpečné léky při kojení
Kromě Paralenu lze během kojení bez obav užívat i další běžné léky. Pravidlem je vždy doporučené dávkování (dle příbalového letáku) a užití léku ihned po ukončení kojení, přičemž by do dalšího krmení dítěte měly zbývat alespoň tři hodiny.
Proti bolesti, zánětu nebo teplotě dobře působí například Ibalgin a kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acyplpyrin). Není nutné se obávat ani standartních penicilinových antibiotik a cefalosporinů předepsaných lékařem (V-Penicilin, Zinat apod.). Kontraindikována nejsou ani lokálně působící anestetika (používaná například v zubařských ordinacích).
Ani ženy trpící cukrovkou nebo zvýšenou srážlivostí krve se nemusí kojení obávat. Inzulin či warfarin do mléka téměř nepřecházejí a zbytkové množství není pro dítě ani trochu nebezpečné. Podobné je to i s léky proti astmatu a všeobecně všemi léčivy aplikovanými skrz inhalátory nebo nanášenými na kůži (masti na nejrůznější ekzémy a vyrážky).