Z názvu je zřejmé, že se jedná o hormon, tedy o bílkovinu se specifickou funkcí v lidském organizmu. Tento hormon je především zodpovědný za množství vápníku v krvi a je vylučovaný příštítnými tělísky. Ta jsou umístěna na zadní straně štítné žlázy – jsou obvykle čtyři zhruba ve velikosti hrášku.
Jeho působení
Hlavním účinkem parathormonu je regulace hladiny vápníku v krvi. Konkrétně se jedná o zvýšení jeho hladiny. Čím k tomu doje? Zejména uvolněním vápníku z kostí a jeho zvýšeným vstřebáváním (z moči, ze střeva). Hladina vápníku je tedy v těle průběžně monitorována, a pokud poklesne (dojde ke stavu, který se označuje jako hypokalcémie), začne být parathormon produkován ve vyšší míře. Naopak, pokud dojde k hyperkalcémii, tvorba tohoto hormonu je utlumena.
Hormon s opačným účinkem je kalcitonin, který je tvořen štítnou žlázou. Ten naopak snižuje hladinu vápníku v krvi, a tedy je jeho ovlivnění zjištěným množstvím vápníku v krvi přesně opačné.
Důvody vyšetření
Jelikož je jeho funkce vždy provázána s množstvím vápníku v krvi, i jeho neadekvátní hladina je nejčastějším indikátorem k provedení odběru. Pokud je vápníku v krvi příliš, může se vyskytovat nechutenství či bolest břicha. Naopak pokud je jeho hodnota snížená, dochází ke svalovým křečím, brnění v prstech. K vyšetření se přistupuje též při osteoporóze (řídnutí kostí) a při tvorbě vápenatých usazenin v orgánech.
Množství parathormonu se dá vyšetřit odběrem krve z žíly na paži, přičemž výsledky jsou známé do 1 dne. Jako fyziologické hodnoty je chápáno rozmezí 1,04- 6,8 pmol/l v séru.
Nefyziologické hodnoty parathormonu v séru
Ke snížení množství tohoto hormonu v krvi dochází nejčastěji v těchto případech:
- snížená funkce příštítných tělísek (poškození nemocí, zářením, jejich neúplné vyvinutí), následně jejich nižší produkce hormonu
- nádory narušující stavbu kostí, což zvyšuje vylučování vápníku do krve
- předávkování vitamínem D
- působení léků
Naopak jeho zvýšené množství se vyskytuje při:
- nádorech příštítných tělísek
- zvýšené funkci příštítných tělísek
- působení některých léků