Každý živý organismus, který vegetuje se svém přirozeném prostoru, slouží jako životní prostředí pro jiné organismy. Jen v některých případech si navzájem vyhovují, pak se hovoří o soužití – symbióze. Mnohem více žije jeden organismus na úkor druhého, přičemž svého hostiteli více nebo méně škodí. Takovými cizopasníky – parazity – je osídleno i lidské tělo. Kdo například v nás bydlí a komu sloužíme za potravu?
Vnější paraziti
Člověk může být hostitelem vnějších a vnitřních parazitů. Vnější paraziti – například klíště, veš dětská a veš muňka, blecha – jsou pouhým okem patrni a je-li to v silách člověka odstraní je sám. Vnější paraziti kromě porušení pokožky, nepříjemných pocitů a druhotných infekcí zavlečených do rozškrábaných ran, mohou člověka nakazit nějakou přenosnou nemocí – například lymskou boreliźou, infkečním zánětem mozkových blan, skvrnitým tyfem, morem.
Vnitřní paraziti v lidském těle
Uvnitř lidského těla, v oblastech s vysokou teplotou a vlhkostí, přežívají podle odborníků až miliardy cizopasníků. Jejich velikost může být mikroskopická, někteří jsou viditelní pouhým okem, za předpokladu, že se z lidského těla dostavou ven.
Nejrozšířenější jsou červi
Mezi největší parazity lidského těla patří červi. Červi se usazují nejčastěji v trávicím traktu, kde nerušeně cizopasí na výživě člověka. Mohou se však objevit i ve svalovině, kde způsobují vznik cyst. Do těl se dostávají s kontaminovanou potravou, vzácněji pokožkou. Zdravotní potíže způsobené červy se nazývají helmintóza a léky, předepisované k jejich odstranění, antihelmika. Ta posilují přirozenou obranyschopnost organismu a paralyzují červy, kteří jsou pak vypuzováni ve stolici. Anthelmika mohou působit širokospektrálně (proti více druhům červů) nebo proti jednotlivým druhům cizopasníků. Některé léky se užívají jednorázově, jiné s jedním opakováním, ale vždy na doporučení lékaře.
Mezi v Česku nejznámější a nejrozšířenění druhy červů parazitujících v lidském těle patří roup dětský, tasemnice bezbranná, škrkavka dětská.
- Častým parazitem lidského těla je rovněž svalovec (lidé se jím nakazí z nedostatečně tepelně upravené divočiny nebo vepřového masa),
- vlasovec (nákaza hrozí od psa, parazit se může usídli i v srdci a dosáhnout až metrové délky),
- škrkavka psí (toxokara, člověk se nakazí od psa nebo kočky).
V játrech škodí motolice
Dalším známým parazitem lidského těla jsou ploštěnci, motolice. Dospělé motolice žijí v játrech a ve žlučovodech, kde se živí krví. Vajíčka dospělých jedinců se průběžně dostávají se žlučí do střev, odkud cestují s výkaly ven. Motolice dostaly svůj český název proto, že jedním z příznaků napadení je „motání“ hlavy. Motlice byly nejprve zaznamenány jako paraziti hovězího dobytka skotu. Motolice napadají i člověka. Zdrojem nákazy motolicí mohou být i ryby. Zejména v oblasti jihovýchodní a východní Asie existují motolice cizopasící v zažívacím traktu člověka. Zdrojem nákazy jsou syrové ryby obsahující opouzdřené larvy (metacerkarie) parazitů.
Nechtěný suvenýr
Z návštěvy exotických krajiny a při nedodržování doporučených hygienických zásad a upozornění si lidé mohou přivézt nedobrovolný suvenýr – nákazu místními parazity. Proto je třeba před návštěvou zejména zemí třetího světa důkladně prostudovat hygienická preventivní upozornění (například na specializovaných webech, které se zabývají cestovní medicínou a prevencí).
1 komentář
mam v tele parazita nevim jak svili e jmenuje otekla mne hrozne prava noha a ted mam oteklou celou levou ruku delaji se me puchyre ze kterych padaji zive larvy pruhledne pouzdro ktere sve chvili pohybuje kazda odnoz od neho se chova stejne a potom z tohoto pouzdra vyleze nekolik novych jedincu kteri utikaji a vrati se aby cloveka stipali je to hrozne a nemuzu naji nikoho koo ba muj problem zajimal.Mam z too strach je to hnusne mela jsem toho nejdrive plna zada -puchyru ze kr´terych tyto nestvury vyskakaly a take jsem to same mela ve slabinach a na obliceji v ocich koutcich rtu , ve vlasech , proste vsude, prosim o radu nevim co mam delat,.MARIE