Pasírování různých omáček, šťáv a přesnídávek se vám bude hodit tehdy, když pouhé rozmixování nestačí. Pasírováním (z francouzského passer – procházet) se zbavíte nežádoucích semínek, vláken, zbytků slupek a podobně. Můžete si pořídit potřebné vybavení, například speciální pasírovací síto či cedník, nebo je nahradit obyčejným sítem a cedníkem, případně i plátnem či utěrkou, pokud je to nutné.
Často se pasírují například rajčata, z nichž vyrobíme protlak nebo kečup. V tomto receptu se podíváme na protlak, který se bude hodit na výrobu rajské polévky, omáčky k hovězímu či k těstovinám.
Rajčatový protlak
Ingredience
Rajčata
Sůl podle chuti
Cukr podle chuti
Postup
Přebereme rajčata, nejlépe se hodí zralá a měkká. Nedozrálá, pokud je to možné, nepoužijeme. Vyhodíme nahnilá, naopak přezrálá klidně můžeme použít. Nakrájíme je na menší kousky, podlijeme trochou vody, osolíme, osladíme a dusíme, dokud se nerozvaří. Hlídáme, aby se nezačala připalovat. Pak je necháme chvíli vychladnout a propasírujeme přes síto, abychom se zbavili slupek a semínek.
Zavařovací sklenice vypláchneme vroucí vodou a necháme dnem vzhůru okapat. Pak nalijeme protlak, uzavřeme víčkem a sterilujeme na 85 stupňů asi 40 minut.
Pokud máme rádi sušená rajčata, můžeme si vyrobit obojí, část plodu nasušit, část spotřebovat na protlak. Stačí rajčata rozkrojit na čtvrtky, odkrojit „bubáky“ a vydlábnout vnitřek se semínky. Dužina se slupkou se pak slupkou dolů vyskládá na plech vyložený pečicím papírem, pokape olivovým olejem, posype trochou soli a trochou cukru. Rajčata pak sušíme na 80 stupňů asi 10 hodin, než se scvrknou.
Vnitřek se semínky pak upotřebíme na protlak podle výše napsaného návodu.