Tvarohová pomazánka s pažitkou. Dříve, a možná někde i v současné době, se jí říkalo rozhuda. Ochutit tvaroh trochou soli a pažitkou je oblíbené a „šťastné“ řešení. Pažitka je akceptovatelní i lidmi, kterým nechutná cibule nebo česnek. Pažitka obě cibuloviny důstojně zastoupí.
Pažitka není jen tak obyčejné koření
Kde se pažitce daří, rozrůstá se bez nijaké zvláštní péče. Ale jsou místa, kde pažitka „nejde“, třebaže se pěstitel snaží sebevíc. Proto se nedá říct, že je pažitka běžné zelené koření. O to víc je třeba si pažitky vážit. A nebo v hypermarketech stále kupovat květináčky s pažitku a počítat se tím, že ve sklenících vypěstované rostliny „přežijí“ po ostříhání.
Tvarohová pomazánka, příprava
Rozmíchat tvaroh na pomazánku je asi nejběžnější, co lze s tvarohem v kuchyni učinit. Ve staší kuchařské literatuře se setkáváme s úvodním úkonem, a to „protřít tvaroh žíněným sítem“. Kdo zná, jak vyhlíží a chutná tvaroh “přímo od krávy“, bude rozumět. Tvaroh mlékárensky neupravený je hrudkovitý. Není to jeho zápor nebo jeho klad – prostě to je vlastnost. V současné době (už pár desítek let) kupujeme tvaroh mlékárenský, a ten není třeba protírat. Ale, bohužel, není třeba ani jej při „rozdělávání“ (rozmíchávání) příliš ředit mlékem. A zředit tvaroh mlékem je dalším tradičním pokynem ve starých receptech.
Tvaroh se dále rozmíchává:
- s máslem,
- smetanou,
- zakysaným mléčným výrobkem.
Má-li mít hotový tvarohový výrobek charakter pomazánky, neměl by být příliš řídký (aby pomazánka nestékala z pečiva), a když, musí se servírovat v dezertních miskách.
Dochucování tvarohové pomazánky
Tvrohové pomazánky se dochucují solí, ale jen malým množstvím. Protože se tvaroh snadno „přesolí“, sůl se přidává po velmi malém množství.
Tradičním zákadním dochucovadlem tvarohové pomazánky jsou cibulovité rostliny: cibule, česnek, šalotka, pažitka, česnek medvědí. Z hoření to je mletá paprika, kmín. Žádné jiné koření tvarohové pomazánce nijak valně neprospěje, dalo by se říct, že naopak.
Co rozhuda?
Ve staré kuchařské literatuře se setkáme s výrazem „rozhuda“. To je označení pro slaný rozmíchaný (“rozdělaný“) tvaroh, obvykle s pažitkou. V běžné mluvě se už výrazu „rozhuda“ používá snad jen v některých rodinách. V běžném mluvě (ani odborné kuchařské) se „rozhuda“ už příliš neříká.
Pažitková pomazánka z tvarohu
Tvarohová pomazánka s pažitkou
- 250 g měkkého tvarohu, 75 g másla, sůl, 1 lžička drceného kmínu, 1 lžička mleté sladké papriky, špetka mleté pálivé papriky dle chuti, 2–3 lžíce smetany na vaření nebo mléka, 2 vrchovaté lžíce krájené pažitka, tmavý chléb.
Příprava: Tvaroh rozmícháme s máslem, solí a kořením dohladka a upravíme na patřičnou hustotu smetanou či mlékem. Cibuli nakrájíme nadrobno, vmícháme ji do tvarohu a ten namažeme na tmavý chleba.
Pažitková pomazánka z tvarohu (rozhuda)
- Tvaroh měkký 350 gramů, máslo 50 gramů (nebo rostlinné máslo), smetana 3 lžíce (nebo mléko, může být i více, podle hustoty tvarohu), cibule 1 kus (malá), pažitka 2 lžíce (drobně nakrájená), sůl.
Příprava: Na rozhudu je nejvhodnější tvaroh balený, protože není tak vodnatý. Stonky pažitky omyjeme studenou vodou a necháme dobře odkapat. Pak je položíme na prkénko a nakrájíme ostrým nožem na droboučké kousky. Pažitku krájíme, nesekáme. Menší cibuli nakrájíme.
Máslo (nebo rostlinné máslo) necháme v misce změknout a pak utřeme do pěny. Přidáme tvaroh a dobře promícháme. Je-li směs příliš hustá, zředíme ji smetanou (mlékem). Na závěr do pomazánky vmícháme nakrájenou pažitku a cibuli, dochutíme ji solí (můžeme přidat i mletou papriku) a dáme vychladit.
Rozhudu podáváme namazanou na krajících dobrého chleba nebo s pečivem, tradiční je i k bramborám na loupačku.