Když se řekne pergamen, jako první vytane většině lidí „před očima“ popsaný svitek, někdy opálený či opatřený pečetí. Kuchařkám a cukrářkám se vybaví arch nebo role papíru, jímž se vykládá plech na pečení. Někdo si třeba představí tuhý polo průsvitný pauzovací papír. Jiný zas potah na bubínek. Kdo má pravdu? A co je pergamen?
Pergamen: Mezi papyrem a papírem
Dalo by se říct, že „pergamen je mezistupeň mezi papyrem a papírem.“ Pergamen se – stejně jako jeho předchůdce papyrus a nástupce papír – používal k záznamu slovního sdělení a doprovodných ilustrací k textu.
- Zatímco papyrus byl materiál ryze rostlinný (k jeho výrobě se používala stébla šáchoru papírodárného, který rostl a byl těžen ve starověkém Egyptě)
- a k výrobě papíru slouží hmota získaná rozmělněním materiálu rovněž rostlinného původu,
- základem pergamenu je nevydělaná (nevyčiněná, surová) zvířecí kůže.
Nejznámější je použití kůže oslí, ale připomíná se i kůže jiných mladších kusů vepřů, koz, ovcí nebo hovězího dobytka. Kůže byla sušena při napětí, aby se nesmrskla, což by se bez vypnutí stalo, a poté hlazena.
- Nevydělanou kůží se potahují také bubny.
Pergamen od města Pergamonu?
Některé prameny uvádějí, že se pergamen začal vyrábět ve třetím až druhém století před naším letopočtem v řeckém Pergamonu.
„Pergamská knihovna soupeřila s knihovnou Alexandrijskou a byla druhou nejskvělejší knihovnou antické řecké civilizace. Když Ptolemaiovci na počátku 2. století př. n. l. zastavili vývoz papyru, aby poškodili své pergamské konkurenty, vynalezli Pergamští nový materiál vhodný k uchování textů, nazývaný pergaminus či pergamena (pergamen),“ píše se například ve Wikipedii v hesle Pargamon.
Podle jiného názoru jsou záznamy na pergamenu doložené již v období čtvrté egyptské dynastie a pergamen byl zřejmě znám všem starověkým kulturám.
Pergamen byl sice hořlavý, ale jinak velmi trvanlivý. A „recyklovatelný“ v tom smyslu, že se z něj dal původní text vyškrábat a pergamen se dal použít znovu. Na pergamenové archy se v Evropě psalo do 16. století. I ručně psané knihy byly vázány z pergamenových listů.
Pergamen v přeneseném významu
V současné době má slovo pergamen rozšířené významy:
- Obecně se používá pro označení velmi staré listiny, a nebo imitace staré listiny.
- Výrazu pergamen se používá i v kuchyňské terminologii (spíš ale ve starších kuchařských knihách). Je tím míněn silnější povoskovaný papír, kterým se vykládají plechy na pečení. Díky vloženému papíru se pečivo snadno sejme z plechu. Pečicí papír se používá při výrobě sněhového/pěnového cukroví, je dobrým pomocníke při pečení a stáčení rolád. Perrgamen na pečení je rovněž dobrou ochranou plechu, jestliže se na něm například suší ovoce či houby.
- Někteří lidé netechnického vzdělání někdy pergamenem nazývají i polo průsvitný tuhý pauzovací papír, který se svým matným charakterem trochu pergamenu podobá.
Ilustrační foto: Pixabay.com