Bez pěstování brambor si to už v našich zeměpisných šířkách nedokážeme vůbec představit. Brambory jsou totiž jednou ze základních složek jídelníčku všech Evropanů. Statistiky například uvádějí, že jeden obyvatel České republiky spotřebuje ročně až 70 kilogramů brambor a bramborových výrobků.
Brambory: Z Ameriky do Evropy
Brambory, odborně řečeno lilek brambor, se do Evropy dostaly v druhé polovině 16. století poté, co Španělé dobyli inckou říši. Jako první Evropané brambory coby potravinu používali španělští námořníci, v druhé polovině 17. století pak brambory začali na svých políčcích pěstovat Angličané a Irové.
Brambory v Českých zemích
První zmínka o bramborách v Českých zemích pochází z počátku 17. století. Jako potravina a ve velkém množství se však v tuzemsku začaly pěstovat mnohem později – od druhé poloviny 18. století, a to v souvislosti s pruskými válkami.
Pěstování brambor v Česku
V tuzemsku jsou brambory v současnosti jednou z hlavních pěstebních surovin, i z důvodu, že bramborám vyhovuje místní chladnější a vlhčí klima. Plocha osázená bramborami přitom v České republice představuje zhruba 1,3 procenta veškeré orné půdy.
Sázení brambor
Pokud se chcete pustit do vlastního pěstování brambor, na jaře byste měli nejprve začít se samotnou sadbou. V případě, že použijete předklíčené hlízy brambor, stačí, když výsadbu zahájíte v polovině dubna. Jak byste měli konkrétně postupovat?
- Před samotnou výsadbou půdu prokypřete a prohnojte.
- Brambory sázejte vždy do prohřáté povrchové vrstvy půdy.
- Hlízy brambor sázejte do mělkých řádků (hlubokých 6 až 8 centimetrů).
- Brambory vysazuje zhruba 30 centimetrů od sebe.
- Jednotlivé řádky by od sebe měly být vzdálené 60 až 75 centimetrů.
- Až hlízy do řádku vysadíte, nezapomeňte je zahrnout zeminou a vytvořit tzv. brázdu.
Brambory byste ovšem neměli sázet a pěstovat na stále stejném místě. V opačném případě jim hrozí zamoření mandelinkou, háďátkem nebo hnilobami.
Jak se dále o brambory starat?
- Brambory potřebují dostatek vláhy. Pokud bude v průběhu jejich růstu suchu, nezapomeňte je pravidelně zalévat.
- Během vegetace brambory také několikrát okopejte a nezapomeňte k brázdě dvakrát až třikrát přihrnout zem.
- Zhruba 14 dnů před samotnou sklizní bramborových hlíz odstraňte přebytečnou nať.
Víte, že?
Brambory nemusíte pěstovat pouze klasicky v brázdách. Řada zahrádkářů zkouší tuto plodinu pěstovat například v posekané trávě, ve slámě, v sudu, nebo dokonce pod fólií.
Odrůdy brambor
Ve státní odrůdové knize České republiky je zapsáno na 161 odrůd brambor. Tyto odrůdy dělíme na velmi rané, rané, polorané, polopozdní a pozdní. Odrůdy brambor mají rozdílné vlastnosti a liší se od sebe zvláště typem slupky, barvou dužiny, tvarem, chutí a tzv. varným typem. Každý pěstitel se tak může zvolit odrůdu, která mu bude vyhovovat nejvíce.
Keřkovské rohlíčky
Například z Vysočiny pochází speciální odrůda brambor zvaná Keřkovské rohlíčky. Jedná se o salátové brambory z Havlíčkobrodska, které jsou ideální pro přípravu štědrovečerního bramborového salátu.
Tato odrůda brambor je typická rohlíčkovitým tvarem, sytě žlutou dužninou a tuhou lojovitou konzistencí. Keřkovské rohlíčky byly v roce 1940 vyšlechtěny ve šlechtitelské stanici v Keřkově u Přibyslavi.