Cukety jsou oblíbenou plodovou zeleninou, která nemá velké nároky na pěstování. I začínajícím zahrádkářům, kteří si je na jaře na zahradě vysadí, se již v průběhu léta odmění velkými plody. Plody cuket nacházejí využití v teplé i studené kuchyni i díky tomu, že jsou zdravé, lehké a lahodné.
Původ cuket
Prapůvod cuket byste mohli hledat ve Střední Americe, odkud byla před několika staletími do Evropy dovezena tykev obecná. Právě cuketa je kultivarem tykve obecné. Tato oblíbená plodová zelenina byla konkrétně vyšlechtěna v Itálii, kde se cuketám říká zucchine.
Odrůdy cuket
V současnosti můžete vybírat mezi velkým množstvím odrůd cuket, které se od sebe liší vzhledem i chutí. V závislosti na odrůdě je dužina cuket světle zelená či žlutá, je velmi měkká a vodnatá. Cukety mají zpravidla podélný tvar (někomu připomínají velkou okurku) a mohou být sytě i světle zelené, jasně žluté či proužkované.
Výsadba cuket
V březnu až dubnu si můžete doma na parapetu předpěstovat semenáčky cuket přímo ze semen. Tyto semenáčky si ovšem můžete na jaře zakoupit i přímo v zahradnictví. Zkušení zahrádkáři doporučují začít s výsadbou sazenic cuket až po zmrzlých, tedy v polovině měsíce května.
Čeho se při výsadbě cuket držet?
- Cukety jsou mohutné rostliny, které potřebují dostatek místa. Proto sazenice cuket sázejte jednotlivě zhruba 50 až 100 centimetrů od sebe.
- Půdu, do které budete cukety sázet, obohaťte uzrálým kompostem.
- Cukety sázejte na místo, kde budou mít po celý den dostatek sluníčka.
- Cukety vysazujte do černé mulčovací netkané textilie. Zabráníte tak v růstu plevelu a pomůžete prohřívat půdu.
Další rady při pěstování cuket
Cukety potřebují dostatečné množství vláhy a výživy, a to zvlášť tehdy, když se jim začnou vytvářet plody. Proto je dostatečně a pravidelně zalévejte a jednou za 14 dnů je nezapomeňte přihnojit organickým hnojivem.
Rostoucí plody cuket navíc můžete podložit suchým materiálem – třeba prkénkem, dlaždicí nebo slámou. Zabráníte tak tomu, aby cukety na vlhké zemi plesnivěly.
Sklizeň cuket
Cukety sklízejte, dosáhnou-li maximální délky 25 centimetrů. Někteří zahrádkáři je sklízí již při délce 7 až 15 centimetrů. Dosáhnou tak toho, že plody cuket jsou křehké a lahodné, nemusí se z nich vydlabávat dužina se semínky a ani se nemusí loupat.
Cukety a zdraví
Plody cuket mají velmi nízkou energetickou hodnotu, neboť obsahují až 91 procent vody. Na druhou stranu v sobě mají vysoký obsah karotenu a některých minerálních látek, jako například draslíku.
Cuketa v kuchyni
V teplé i studené kuchyni můžete plody cuket využít takřka na tisíc způsobů. Oblíbené jsou například cuketový bramborák, cuketová polévka, sladká cuketová bábovka, ale také grilované cuketové plátky, či ratatouille, což je tradiční francouzský zeleninový pokrm.