Hyacint je vznešenou zahradní rostlinou. Pěstování hyacintů je vhodné i pro začínající zahrádkáře. Hyacint totiž patří k vytrvalým okrasným rostlinám, které v našich zeměpisných šířkách bez problémů přezimují. Na druhou stranu se vám v průběhu března a dubna odvděčí překrásnými květy, které jsou nejčastěji vybarveny do modra, růžova či bíla.
Hyacint východní: Okrasná rostlina českých zahrad
Jako okrasná rostlina v zahradách a parcích je v tuzemsku nejčastěji pěstován hyacint východní (hyacinthus orientalis). Jde o jednoděložnou rostlinu z čeledi hyacintovité, která pochází z jihozápadní Asie. Ve volné přírodě se s ní nejčastěji setkáte v Turecku a v Sýrii.
Charakteristika hyacintu východního
Hyacint východní, stejně jako další druhy hyacintů, je vytrvalou rostlinou, pro kterou je typická kulovitá podzemní cibule s šupinami obalená hnědofialovou slupkou. Tato rostlina dosahuje výšky až 30 centimetrů, má kopinaté listy zakončené špičkou a především překrásné květenství (typ hrozen), které obsahuje 10 až 20 výrazných květů.
Barevné kultivary
Hyacint východní se v současnosti pěstuje v nepřeberné škále barevných kultivarů. A to od bílé, růžové, oranžové až po modrou či fialovou.
Vysazování hyacintů
Pokud si chcete barevnými a omamně vonícími hyacinty okrášlit jarní zahradu, s vysazováním cibulek hyacintů začněte již na podzim. Čeho byste se měli při vysazování cibulek držet?
- S výsadbou začněte koncem září či v říjnu.
- Vyberte si slunné stanoviště.
- Cibulky hyacintů sázejte do hloubky 15 centimetrů ve vzdálenosti 10 až 20 centimetrů.
- Vyberte si lehčí půdu, která je obohacená vyzrálým kompostem.
- Aby cibulky hyacintů přes zimu nevymrzly, překryjte je vrstvou slámy nebo listí. Tuto přikrývku nezapomeňte na jaře odstranit, aby vám mohly hyacinty na jaře vykvést.
Přezimování hyacintů
Cibulka hyacintu východního bez problémů přezimuje i v našich zeměpisných šířkách. Někteří zahrádkáři ovšem na podzim cibulky vykopávají a vkládají je do bedýnek s rašelinou, které následně přes zimu uskladní na suchém místě se stálou teplotou kolem 15 stupňů Celsia.
Péče o hyacinty na jaře
Hyacinty jsou okrasou jarních zahrad. Vykvétají v průběhu března a dubna. Brzy z jara proto z cibulek hyacintů odstraňte mulč (suchou trávu, slámu, rašelinu atd.), který jste na ně na podzim nahrnuli proto, aby rostlinka dobře přezimovala.
Zkušení zahrádkáři doporučují, abyste po odkvětu seschlé květy hyacintu odstranili sdrhnutím. Hyacint by se totiž tvorbou semen zbytečně vysiloval a měl by kvůli tomu malou cibuli.
Hyacint jako pokojová rostlina
Hyacinty můžete pěstovat také doma na okenním parapetu. Jsou totiž oblíbenou rostlinou jarních a velikonočních bytových dekorací. Pokud si tedy na jaře donesete z obchodu překrásně kvetoucí hyacint, stačí, když jej budete jednoduše zalévat.
Po odkvětu odstraňte stonek s květenství, cibulku s listy vyjměte z půdy, očistěte a nechte na suchém místě se stálou teplotou kolem 15 stupňů Celsia. Na podzim pak tuto cibulku hyacintu vysaďte do své zahrádky.