Péče o drobné ovoce patří mezi zahrádkáři k nejoblíbenějším činnostem. Pěstování malin, ostružin a meruzalky (rybízu a angreštu) je přitom doslova hitem. Malé keříky a stromky vyžadují minimální prostor i péči a přitom z nich lze každý rok sklízet velké množství chutného ovoce, které se dá konzumovat jen tak nebo v podobě nejrůznějších zavařenin, kompotů nebo jako náplň do sladkých moučníků.
Pravé maliny mají plody obyčejně tmavě růžové (zřídka žluté) a velmi lehce se oddělují od lůžka. Setkat se lze s jednouplodící i dvakrát plodící formou, která dokáže vytvořit plody i na čerstvých výhonech v prvním roce růstu.
- Jednouplodící maliny – známé také jako červencové. Rodí na loňských výhonech a to v období června až července.
- Dvakrátplodící maliny – rodí na čerstvých jednoročních výhonech, takže s úrodou lze počítat až do září nebo října (končí s příchodem nočních mrazíků).
Pěstování malin – výběr vhodného stanoviště
Maliny nejsou náročné na podmínky, vyžadují pouze slunečné stanoviště, na kterém průměrná roční teplota neklesá pod 6°C. Místo, kde je plánujete zasadit, je především třeba zbavit plevele a dostatečně ho prokypřit. Pěstování malin se vám bude nejvíce dařit ve středně těžkých hlinitých půdách, smíchaných s pískem. Naopak těžké jílovité nebo naopak příliš rychle vysychavé pískové půdy se pro maliny nehodí.
TIP: V prvním roce po výsadbě je vhodné maliny zalévat pravidelně, v dalších letech pak jen v dobách velkého sucha.
Hnojení a řez
Během období vegetace je vhodné maliny přihnojovat směsí obsahující draslík a fosfor, aby mohly vytvářet co nejvíce velkých a chutných plodů. Každý rok na podzim je pak třeba ořezat staré a neplodné výhony. Časný řez umožní novým výhonům dostatečný rozvoj a zabrání šíření houbových chorob ze starého dřeva. Pokud to ale na podzim nestihnete, můžete ho provést kdykoliv během vegetačního klidu.
Kromě podzimního řezu se malinám zavděčíte i pravidelným odplevelováním a jemným kypřením půdy nad kořenovým balem. Čas od času je také třeba přistoupit k tzv. prosvětlení malin, které rostou příliš hustě. Na běžném metru by mělo být ponecháno pouze 6-8 plodících výhonů. Tím dáte ostatním větvičkám možnost zesílit a zabráníte rozvoji plísní plodů v příliš hustém porostu.
Nezapomínejte také na tzv. jarní řez, který spočívá v odstranění všech zmrzlých nebo nezdravě vypadajících výhonů a to čím dříve, tím lépe.
Výhody dvakrátplodících malin
Dvakrátplodící nebo také remontantní maliny jsou k běžnému pěstování v zahradách nejvhodnější. Bohatě rodí od léta až do prvních mrazů a jsou nenáročné na řez. Na podzim je stačí jednoduše pokosit a pahýly větviček zakrýt starým listím nebo kůrou. Na jaře pak vyrazí nové zdravé výhony, které se už v uprostřed léta odvděčí za péči bohatou úrodou malin.