Pěstování rajčat

Pěstovat můžete rajčata červená, oranžová, žlutá, kulatá, oválná či hruškovitá i malá cherry, anebo obrovská. Pěstování rajčat se stále drží velké oblibě, a to i díky tomu, že tato chutná zelenina vám bude růst nejen na zahradě, ale i v květináči na balkoně.

Čeští zahrádkáři pěstují jak tyčkové, tak keříkové odrůdy rajčat.Původ rajčat

Původní domovinou rajčat je Amerika. Je zaznamenáno, že Aztékové tyto plody, které byly podobné tzv. třešňovým rajčátkům, pěstovali ve Střední a jižní Americe už v 15. století.

V současné době se rajčata pěstují prakticky po celém světě. Největším pěstitelem rajčat je momentálně Čína, která vykazuje více než 30 procent světové produkce této oblíbené zeleniny. V takovém Česku se každoročně sklidí více než 15 tisíc tun rajských jablíček.

Charakteristika druhu

Rajče se odborně nazývá lilek rajče. Jde o jednoletou rostlinu z čeledi lilkovitých, jejímž plodem je bobule – tedy rajské jablíčko neboli rajče.

Co se týče pěstování, jsou rajčata velmi nenáročnou zeleninou, kterou můžete pěstovat i v mírném podnebí.  Zralé plody rajčat jsou vysoce ceněny díky tomu, že jsou bohaté na vitamin C, beta karoten, vitamin B i lykopeny a mají vysoký podíl vlákniny.

Pěstování sazeniček ze semen

Nejlepší je, když si rajčata vypěstujete přímo ze semen. Semena rajčat vysejte do květináče, který bude umístěn na vnitřním okenním parapetu, nejlépe v průběhu měsíce března. Vaše péče a trpělivost se sazeničkami rajčat se vám v létě mnohonásobně vyplatí.

Odrůdy rajčat

1. Tyčkové odrůdy

Tyčkové odrůdy rajčat pěstujeme na opoře (ze speciálního krouceného drátu nebo dřevěné tyče). U této odrůdy rajčat, jež jsou vhodná do skleníků nebo na venkovní záhony, musíme vylamovat boční výhony.

K tyčkovým odrůdám rajčat patří například: Bejbino F1, Perun F1, Start F1 nebo Toro F1.

2. Keříčkové odrůdy

Keříčkové odrůdy rajčat nepotřebují oporu ani u nich nemusíme vylamovat boční výhony. Tato rajčata je vhodné pěstovat v nádobách na balkónech a terasách. Keříčkové odrůdy lze přitom vysazovat nejen do truhlíku, ale i do závěsného košíku.

Ke keříčkovým odrůdám rajčat patří například: Cherrola, Gold Krone, Minigold, Tumbling Tom nebo Vilma.

Víte, že?

Pokud na zahradě v blízkosti rajčat (ale i okurek) vysázíte bazalku, říká se, že je tato aromatická bylinka ochrání před padlím.

Na co při pěstování rajčat nezapomenout

  • Rajčata vysazujte na slunné místo, tedy na slunný záhonek nebo do truhlíku na balkon, kam svítí sluníčko prakticky celý den.
  • Při sázení rajčat použijte kvalitní půdu dobře zásobenou živinami. Připravte si například kvalitní zahradnický substrát, který promíchejte s dobře rozleželým kompostem. A to klidně v poměru jedna ku jedné.
  • Rajčata potřebují vodu, proto je zalévejte každý den, ideálně navečer.
  • Abyste ochránili kořeny rajčat před vysycháním, použijte mulč. Výborným pomocníkem vám bude třeba čerstvě posekaná tráva.

Zanechte odpověď