Pěstování tymiánu se stává čím dál oblíbenější záležitostí. Tymián je totiž nejen léčivou bylinkou, ale i výborným dochucovadlem hojně využívaným v teplé kuchyni. Věděli jste, že tymián je nedělitelnou součástí provensálského koření a že na rozdíl od mnoha jiných bylinek snese i dlouhé vaření?
Původ tymiánu
Původní domovinou tymiánu obecného je Středomoří. Jeho první použití v bylinkářství a kuchyni dokonce sahá do doby před čtyřmi tisíci lety. Sumerové jej mimo jiné využívali jako aromatické vykuřovadlo, starověcí Egypťané jej zařadili do balzamovacího procesu a nakonec staří Řekové jej používali v kuchyni i k tomu, aby mohli zabránit šíření infekčních nemocí vzduchem.
Příbuzný mateřídoušky
Tato aromatická bylinka patří do čeledi hluchavkovitých a je blízkou příbuznou naší mateřídoušky obecné. Tymián má ovšem na rozdíl od mateřídoušky dřevnatějící lodyhy.
Pěstování tymiánu
Tymián můžete pěstovat jednak v truhlíku na parapetu, jednak na zahradě. Tymián obecný vytváří keřík (případně polokeř) o výšce 20 až 30 centimetrů. Pro tuto bylinku s drobnými čárkovitými listy hustě obrůstajícími lodyhu je vhodné slunné stanoviště chráněné před větrem a dobře propustná půda.
Ochrana před zimou a zálivka
Přezimující kultury tymiánu ovšem musíte chránit před zimou. A to minimálně překrytím chvojím, aby bylinkový keřík nepomrznul. Pro tymián je vhodná mírnější zálivka, půda by ovšem neměla vyschnout. Tymián nikdy nehnojte.
Sběr, sušení a uskladnění tymiánu
Tymián sklízíme od května do července, sbíráme přitom celou nedřevnatou nať s ještě nerozvinutými květy. Tymián je ideální sbírat za suchého počasí, nejlépe kolem poledne. Tuto bylinku následně sušíme na vzdušném, stinném místě, a to buď v tenké vrstvě na sítě, nebo svázanou do svazečků.
Po usušení tymián uskladníme do dobře uzavřené nádoby. Poté jej můžeme používat při vaření nebo k léčebným účelům.
Tymián v kuchyni
Tymián obecný je v kuchyni vysoce ceněným kořením, a to jak v čerstvé, tak v sušené formě. Hojně využívaným je hlavně ve Španělsku, Francii, Itálii, Řecku, ale i v Albánii. Podle složení silice ovšem existuje i spousta dalších kultivarů tymiánu s rozličnou vůní a chutí, a to dokonce citronovou nebo pomerančovou.
Provensálské koření
Tymián je jednou z důležitých ingrediencí provensálského koření. Tato oblíbená bylinková směs dále obsahuje bazalku a rozmarýn, často také majoránku, saturejku, estragon nebo dobromysl. Do americké verze se přidává také levandule.
Provensálské koření je vhodné k ochucení grilovaného masa, dušené zeleniny, těstovin, rajčatových omáček nebo ryb.
Tymián a zdraví
Tymián pozitivně působí na lidské zdraví. Víte, že?
- Čaj z tymiánu vám pomůže při zažívacích obtížích, proti nadýmán í a průjmům.
- Čaj z tymiánu podpoří vaše trávení.
- Když budete tymián kloktat, uleví se vám zvláště při onemocnění horních cest dýchacích.
- Tymiánové koupele a inhalace vám pomohou při chřipce s kašlem a rýmou.