Pilous černý v bytě

Objevil se u vás doma černý brouk s nápadným noscem? Pak nastal čas na deratizaci. Pravděpodobně se u vás totiž zabydlel pilous černý, nebezpečný škůdce na potravinách zejména ve skladech, silech, mlýnech a lidských obydlích.

Silo na obilí

Jak vypadá

Pilous je nelétavý hnědočerný až černý brouk o velikosti 3 až 5 milimetrů, kterého poznáte podle nápadné hlavy prodloužené v nosec a krátkých tykadel. Patří do čeledi nosatcovití, pro kterou je nápadný nosec typický.

Pilous černý je hmyz s dokonalou přeměnou. Samice pomocí nosce vrtá otvory například do zrn, kam následně klade vajíčka, která ještě překrývá. Denně naklade 2 až tři oválná bělavá vajíčka, ze kterých se líhnou bílé obloukovitě prohnuté beznohé larvy s hnědou hlavou, jejichž délka je okolo čtyř milimetrů. Tato larva vyjídá vnitřek zrna a kuklí se v něm, aby se pak proměnila v dospělce. Celý tento proces od nakladení vajíček po vyvinutí dospělce přitom trvá okolo dvou měsíců, přičemž dospělec se pak dožívá až dvou let. Za tuto dobu dovede samice naklást 200 až 300 dalších vajíček, ale při optimálních podmínkách (teplota 27°C, vlhkost 16 %) to může být až 550 vajíček, která se vylíhnou za poloviční dobu.

Kde pilous škodí

Pilous černý se s oblibou ukrývá všude tam, kde jsou zásoby potravin typu obilí, těstovin, rýže, kukuřice, pohanky, luštěnin či sušenek. Najdete ho tedy často v komerčních objektech určených pro skladování potravin, ale také v domácích spížích a skladech potravin. Zde škodí na potravinách jednak tím, že je požírají larvy, ale také tím, že jsou kontaminovány exkrementy brouků. Svým výskytem je přitom pilous černý kosmopolitní a mírou škodlivosti na vysoké úrovni, proto již při nálezu prvních brouků není vhodné váhat s deratizací.

Co vám v boji s pilousem nepomůže

Pravdou je, že pilous nesnáší nízké teploty. Ovšem nepočítejte s tím, že by vás chlad pilouse zbavil. Při teplotách pod 13 stupňů se sice u pilousů zastavuje vývoj jedinců, ovšem rozhodně je nehynou. Naopak, vůči mrazu je pilous mimořádně odolný, podobně jako vůči vodě. Pilous totiž přežije ve vodě i deset dní. Stejně neúčinnou možností je pak dočasné vyklizení skladovacích prostor v naději, že pilous vymře hlady. Pilous dovede přežít ukrytý ve spárách bez potravy i tři měsíce, v mnohých případech pak dokonce i déle.

Jak se zbavit pilouse

Základem v boji proti pilousům je likvidace kontaminovaných potravin a chemické či fyzikální ošetření prostoru reziduálním přípravkem či extrémně nízkou nebo naopak vysokou teplotou. Co se týče chemických prostředků, ideální jsou ty s fumigačním efektem, které se pomalu vypařují a dostanou se i do spár a skrytých prostor, ve kterých se škůdci schovávají při nedostatku potravy. Při použití těchto prostředků je však potřeba zamezit větrání, tak aby mohly efektivně zapůsobit. Následně je pak potřeba pokud možno stabilně snížit vlhkost v daném prostoru a snížit teplotu pod 15°C.

Zanechte odpověď