Píštěle konečníku (píštěle anální krajiny, řitní píštěle, fistuly) jsou jednoduché nebo rozvětvené chodbičky v tkáních konečníku a okolí. Někdy se mohou vyvinout jako komplikace po léčbě hnisavých hlíz. Udržují se vlivem infekce a produkují hnisavý sekret, který vytéká ústím píštěle na některém místě kolem řitě. Píštěl konečníku nelze vyléčit bez operačního zákroku.
Řitní píštěl
Hemoroidy a jejich zánětlivé komplikace jsou obvyklým východiskem infekce, která se šíří do okolí a způsobuje abscesy a jejich následky – píštěle konečníku (řitní píštěle).
Vzniku píštěle však nemusí předcházet rozvoj hnisavé hlízy. Může být spojena s některými jinými chorobnými stavy, po kterých musí odborní lékaři pátrat. Píštěle konečníku se často vytvářejí lidem, kteří trpí střevními záněty, Crohnovou chorobou, při nádorech nebo také po úrazu.
Píštěle mají podobu jakési „chodbičky“, která má dvě nebo více ústí: vnitřní vede do konečníku, vnější se „provalí“ kůží v okolí řitního otvoru.
V některých případech může dojít k vývinu tak zvané nekompletní píštěle, které má jen jedno vyústění.
Příznaky píštěle
Píštěl konečníku postiženého člověka především velmi bolí a znemožňuje mu práci (sezení) i aktivní pohyb (namátkou cyklistika). Z ústí píštěle vytéká hnis, ale někdy i stolice, a to nekontrolovatelně. Kromě bolesti a hygienických a estetických potíží způsobuje výtok z píštěle trvalé poškozování pokožky v okolí ústí – může se rozvinout až kožní ekzém. Jestliže píštěl není průchodná a v jejích chodbičkách se hromadí hnis, má člověk kromě silných bolestí i horečku.
Léčba píštěle konečníku
Píštěl nelze odstranit jinak než chirurgicky. Nechirurgické řešení neexistuje.
Lékaři provádí protětí řitního píštěle nebo vytnutí a defekt obvykle ponechávají k postupnému hojení bez sešití. Tak je předcházeno recidivě.
Pokud píštěl zasahuje do svěračového systému, není ji možno protnout pro nebezpečí poškození svěrače. V tomto případě provléknou chodbičkou gumičku, kterou pod napětím zavážou a nechají ji postupně prořezávat. Jedná se o prastarou metodu, tak zvanou „Hippokratovu ligaturu“.
Víte, že…
… řecký lékař Hippokrates (450 př. n. l.) se zabýval mimo jiné léčbou řitních píštělí a hnisavých hlíz? Z tohoto období se zachoval jeho spis Hippokrates liber de fistulis. Ještě dnes lékaři používají v některých případech k léčbě píštělí tak zvanou Hippokratovu ligaturu.
… problémy s nemocemi konečníku provázejí lidstvo od prvopočátku až do současnosti? V souvislosti se zvyšováním životní úrovně odborníci předpokládají vzrůstající výskyt těchto chorob.
1 komentář
Manžel má problém s konečnikem hemeroidy.. pištel v řítnim otvoru je nutná operace?