Pláče, pláče a není k utišení… řeč je o těch nejmenší, kteří ještě nejsou schopni říct, co je trápí. Jaké mohou být příčiny pláče kojenců a jak nešťastné křiklouny utišit?
Proč kojenci pláčou
Příčin kojeneckého pláče je celá řada, většinou se jedná o reakci některého nezralého tělního systému na určitý podnět, například nezralý trávicí systém má problém zpracovat mateřské mléko.
Někteří kojenci pláčou i deset a více hodin v kuse, což je pro celou rodinu vysilující – mějte však na paměti, že ten, kdo trpí nejvíc, je právě dítě samo. V období prvních třech měsíců, které jsou z tohoto pohledu nejnáročnější – často se hovoří o tzv. čtvrtém trimestru – je dovoleno prakticky cokoli, co pomůže pláč utišit a neškodí zdraví. Nošení na rukou, vožení v kočáru, v autosedačce, spaní ve společné posteli apod.
Možné příčiny
V období prvních několika měsíců může miminko plakat z několika příčin, po pár týdnech dokáže matka bez problémů rozlišit jednotlivé druhy pláče a podle toho určit příčinu.
Tříměsíční kolika
U některých dětí se vyskytuje i dříve, jedná se o vcelku běžnou reakci kojenců na mateřské mléko, které obsahuje těžko stravitelné látky. Dítě pláče kvůli kruté bolesti břicha, naprosto nesrovnatelné s bolestí z větrů, kterou cítí dospělý. Kojenec nemá vyvinuté potřebné svaly, aby si dokázal sám ulevit, a tak je odkázán na pomoc okolí.
Pomůže cvičit několikrát denně nožičkama (přitahovat je k bříšku), masírovat bříško, přikládat nahřáté obklady a samozřejmě ze stravy matky vynechat vše, co by mohlo způsobovat nadýmání. Častou příčinou, o které se málo mluví, je laktóza – na přechodnou dobu proto zkuste vyřadit veškeré kravské mléčné výrobky, nahraďte je kozími nebo ovčími.
Břišní koliky jsou častější a intenzivnější u chlapců než u dívek a záchvaty se objevují většinou večer nebo v noci.
Hlad
Tato příčina nebývá tak častá, ale může nastat. Může se jednat o situaci, kdy má matka problém s laktací, nebo kdy jsou intervaly mezi kojením příliš dlouhé. Recept na utišení je jednoduchý – poskytnout mateřské nebo umělé mléko.
Osamění
Jedna z možných příčin, které lze předejít dostatečným kontaktem s matkou. Kojenec si musí na život mimo dělohu postupně přivyknout, a průvodním rysem tohoto procesu může být právě úzkost z osamění.
Dejte dítěti do postýlky něco, na čem ulpěla vaše vůně, zavinujte ho do péřové zavinovačky a mazlete se s ním, jakmile to bude možné.
Nemoc
Pláče-li dítě bez zjevné příčiny, může jít o signál počínající nemoci. Sledujte jeho teplotu a v případě potřeby vyhledejte lékaře.
Jak pláč zvládnout
Zejména pro prvorodičku je nesmírně těžké zvládnout stresující situaci, kdy miminko pláče a matka sama neví, jak mu pomoci, jak ho utišit.
Pomůže empatie a nekonečná trpělivost, v případě únavy je lepší delegovat péči o dítě na jinou blízkou osobu, které věříte, než reagovat nepřiměřeně v důsledku vyčerpání.
V žádném případě dítěti jeho pláč nezazlívejte, je to přirozená reakce na to, co cítí. Buďte empatická a utěšujte se tím, že toto náročné období brzy skončí. Snažte se nalézt příčinu pláče a vhodně zareagovat. Pokud dítěti pomoci nemůžete, buďte prostě s ním, neopouštějte ho.