Placebo efekt spočívá v tom, že pacient se domnívá, že dostává skutečný lék nebo drogu, a sám si tak vsugeruje žádaný účinek. Podstata placebo efektu je založena na tom, že například podávaný medikament je farmakologicky neúčinný a působí pouze skrze pacientovu psychiku; pokud terapeut pacienta přesvědčí, že lék „zaručeně“ pomůže, pak je velká naděje, že se tak stane. Placebo je přípravek, neobsahující žádné účinné léčivé látky, který však může u nemocného vyvolat přesvědčení, že je léčen.
Placebo se „tváří“ jako lék
Pacient, který se rozhodne navštívit lékaře, si většinou nedovede představit, že by opustil ordinaci, aniž by mu lékař předepsal nějaký „účinný“ lék, který užívá a věří, že se po něm uzdraví. Někteří odborníci tvrdí, že organismus si dovede poradit sám asi s 90 procenty nemocí. O rýmě se například říká, že bez lékaře trvá léčení sedm dní a s lékařem týden. Z vlastní zkušenosti většinou víme, že na tomto rčení něco pravdy je. Namísto léku může však někdy lékař předepsat placebo.
Placebo se jako lék pouze tváří, ale ve skutečnosti jde o neškodné pilulky, tobolky, kapky a podobně. Léčebný efekt, kterého bývá dosaženo po podání placeba, je podle některých zveřejněných údajů v 60 až 80 procentech srovnatelný s léčebným efektem skutečného léku. Víra v účinek léku je tak velká, že může v organismu spustit mechanismus samouzdravování.
Placebo uvede do pohybu léčivé síly těla a ty začnou produkovat vlastní léčivé látky, které nemocný v té chvíli potřebuje.
Záhadný placebo efekt
Placebo je neškodný přípravek, obvykle v podobě pilulky, který není lékem, a tudíž se neočekává jeho léčivý účinek. Pacientům se podává v případě, kdy nemocný žádný lék nepotřebuje, ale přesto jej od lékaře očekává. Účinky placeba jsou pak kupodivu obvykle totožné s účinky skutečného léku – pacient se cítí lépe.
Placeba jsou předepisována proto, že je pacienti žádají. Placebo dokáže vyvolat stejné biochemické procesy v těle jako samotný lék, ale bez vedlejších účinků léku. Z toho je zřejmé, jak významnou úlohu sehrává v uzdravování těla mysl, jíž stačí přesvědčení a víra.
Věř, a víra tě uzdraví
Podle odborníků, kteří se placebo efektem seriózně zabývají, disponují lidské tělo a mysl neomezenými možnostmi a schopnostmi. Víra v uzdravení, která je tak důležitá, chce-li se člověk zbavit nemoci, je podle nich produktem pozitivních postojů a programového pozitivního myšlení. O tom, jaký zaujmeme postoj k nemoci, rozhodujeme vždy my sami. Placebo může tento proces urychlit, neboť jeho efekt je otázkou víry. Víra v uzdravení je samozřejmou součástí obranných mechanismů těla. Avšak i ten, kdo se domnívá, že již ztratil naději, může ji opět najít v nejhlubších vrstvách sebe sama.
„Každý pacient promítá svou intenzívní touhu po dřívější pohodě do léku, který užívá, a má také schopnost chovat v paměti klid a sebedůvěru spojenou se zdravím a štěstím, a to nejen emocionálně nebo psychologicky konejšivým způsobem“. (Herbert Benson)
Zdroj: S využitím archivu autorky