Také máte někde na spánku nebo na čele kulatou jizvu jako trvalou památku na v dětství prodělané plané neštovice? Z dnešní generace dospělých jimi prošel asi každý. A jestli jste své dítě nenechali proti planým neštovicím očkovat, s největší pravděpodobností jimi onemocní také. Námitka, že jste s dítětem doma, že nenavštěvuje žádné kolektivní zařízení, neobstojí. Plané neštovice si může přinést z divadla, z dětského karnevalu, z bazénu, a to zejména v zimě v předjaří, kdy se plané neštovice u dětí nejrychleji šíří.
Nákaza a příznaky nemoci
Plané neštovice u dětí (ale někdy i u dospělých, kteří je v dětství neprodělali a nakazili se od svých potomků) poznáme většinou až když je na jakoukoliv prevenci pozdě. Inkubační doba je 14 dní, takže budete možná těžko pátrat v paměti, kde se dítě nakazilo.
Plané neštovice jsou virového původu a nejčastěji jimi ochoří děti ve věku od tří do jedenácti let. Jeden dva dny je děcko malátné, někdy zvrací, někdy ho pobolívá v krku, má průjem nebo ho bolí břicho. Některé děti si stěžují na neurčitou bolest „celého těla“. A pak se jim na kůži vysejí pupínky, které se rychle mění v typické kuželovité puchýřky naplněné žlutou mokvavou tekutinou.
I když jsou plané neštovice u dětí infekční v každém stadiu, při výskytu mokvavých puchýřků je nemoc nejnakažlivější. Viry se šíří vzduchem i dotykem, a to již dva dny před výskytem vyrážky, takže „deportace“ sourozence malého pacienta (například k babičce) je už většinou zbytečná – lékaři uvádějí, že se planými neštovicemi nakazí až 90 procent dětí, které s nimi přišly do styku.
Jak neštovice u dětí ošetřovat?
Plané neštovice u dětí trvají asi 14 dní, dítě je zdravé v okamžik, kdy mu zaschnou puchýřky a sloupnou se stroupky. Nemoc zpočátku provází zvýšená teplota nebo i horečka, ale ta po několika dnech ustává. Jenže neštovičky dítě svědí a svádí ho ke škrábání. Do rozškrábané kůže se může dostat infekce, která hojení zpomalí, a právě tyto rozškrávabé a těžko hojené boláčky pak v místech s jemnou kůží (čelo, spánek) zanechávají doživotní památku – typickou jizvu.
Plané neštovice u dětí nevyžadují žádnou léčbu medikamenty. Jestliže je dítě nedisciplinované, nedokáže vydržet svědění, může někdy lékař předepsat antihistaminika. Ale většinou si ošetřující rodiče vystačí s pudrem – tekutým (nanášeným ve slabé vrstvě) nebo suchým. V lékárnách lze rovněž koupit emulzi přímo určenou ke zmírnění svědění neštovic. Dítěti oblečeme seprané měkké pyžamko (například z bavlněného froté), které ho nikde nebude škrábat. Nekoupeme ho, jen sprchujeme teplou vodou bez mýdla a velmi šetrně osušíme. Použité prádlo (i ložní) po výměně vyvaříme s přídavkem desinfekce. Po prodělání planých neštovic je dítě proti této nemoci trvale imunní (nelze je dostat znovu).
Očkování je třeba zaplatit
Ohranou je očkování vakcínou. Odborníci uvádějí, že je účinná téměř z 90 procent. Zbývající procenta očkovaných dětí mohou onemocnět, ale průběh nemoci je velmi mírný. Očkovací vakcínu nehradí pojišťovna a její cena se pohybuje kolem 1500 korun. O podrobnostech očkování vás bude informovat každý pediatr.
Víte, že…
… očkování by měly podstoupit i ženy, které v dětství neprodělaly plané neštovice, mají jedno dítě a chtěly by znovu otěhotnět? Dostatat plané neštovice v těhotenství představuje ohromné riziko pro nenarozené dítě, zejména v prvním trimestru těhotenství.