Jako všechny dětské infekční nemoci, i plané neštovice u dospělých mají těžší průběh než v dětském věku. V případě planých neštovic by měly být ještě víc obezřetné ženy. Jestliže člověk prodělal plané neštovice v dětství, je proti nim imunní. Imunitu lze získat rovněž očkováním proti planým neštovicím, které může být provedeno i dospělému člověku. Ani získaná imunita nezabrání riziku možné aktivace viru, který v těle stále přežívá.
Neštovice u dospělých: Kdo je ohrožen?
Třebaže jsou plané neštovice řazeny mezi infekční dětské choroby, neznamená to, že se nemohou vyskytnout i u dospělých. Nákaza hrozí všude, přesto jsou více ohroženy skupiny lidí, kteří přicházejí do styku s dětmi:
- Rodiče nebo příbuzní menších dětí
- Učitelé a pracovníci dětských kolektivních zařízení
- Pracovníci v kinech a v dětských divadlech
- Lékaři, zdravotní sestry a ostatní zdravotníci, zejména na dětských odděleních
Příznaky a průběh onemocnění
Virus způsobující plané neštovice do těla dostane přes dýchací cesty.inkubační doba planých neštovic u dospělých je dva až tři týdny, takže se může stát, že první příznaky člověk přisuzuje jinému nemocnění:
- malátnost,
- nechutenství,
- žaludeční a střevní potíže,
- zvýšená teplota, bolest celého těla.
Po výsevu typických neštoviček – vyrážek s kuželovitým vrškem naplněným žlutou lepkavou a mokvavou tekutinou – je zřejmé, že se jedná o neštovice. Zdravotníkům, pedagogům a rodičům bývá hned jasné, kde se nakazili. Někteří lidé ale bývají překvapeni, protože neštovice u dospělých příliš očekávatelná nemoc nejsou. Je nutno vědět, že po celou dobu, dokud se dospělému tvoří neštovičky (a to trvá tři až čtyři týdny) je nemoc nakažlivá. Je proto vhodné učinit alespoň soukromá karanténní opatření – především nepřijímat návštěvy.
Neštovice ohrožují nenarozené děti
Plané neštovice u dospělých mají těžší průběh. Trvají déle, vytváří se více pupínků, které svědí až bolí. U dětí se plané neštovice obvykle léčí jen tišením příznaků – chladivé nátěry neštoviček. Dospělým, a především těhotným ženám, lékaři předepisují protivirové medikamenty.
Pro těhotné ženy mohou neštovice znamenat značný problém, respektive pro jejich nenarozené dítě. Plod může být postižen tak zvanou vrozenou varicelou, při níž může být postižen mozek, zrak nebo končetiny dítěte. Varicella může mít i podobu novorozeneckou. Ta dítě postihne, jestliže matka onemocní neštovicemi několik dní před a po porodu. Jedná se o těžké novorozenecké onemocnění, které bez příslušné léčby může skončit i smrtí miminka.
Virus čeká na příležitost
Jestliže člověk prodělal plané neštovice, je k nim sice imunní. Ale virus v jeho těle stále přežívá. Za určitých okolností – stres, dlouhodobé psychické vypětí, přepracovanost a jiné přetížení organismu – se může virus znovu aktivovat. Projeví se jako tak zvaný pásový opar.
Očkování proti neštovicím
Stejně jako děti, i dospělí se mohou nechat proti planým neštovicím očkovat. Očkování se doporučuje zejména ženám, které mají děti, jimž objektivně hrozí neštovice, a které zároveň plánují další těhotenství.