Plastika děložního čípku je běžnou metodou léčby při pozitivním nálezu předrakovinového bujení na děložním čípku. Jde o šetrný a téměř bezbolestný zákrok, který je ale možné využít pouze při začínajících potížích, které lékař obvykle odhalí v rámci pravidelné gynekologické prohlídky z výsledků tzv. cytologie čípku.
Plastiku děložního čípku (známou také pod názvem konizace) řadíme mezi jednoduché gynekologické zákroky. Provádí se obvykle v celkové anestezii a celý zákrok netrvá déle než 15 minut. Při plastice se odebírá pouze postižená část čípku za pomoci elektrické smyčky či jehly nebo řidčeji běžným skalpelem. O volbě nástroje rozhoduje operatér na základě zjištěného nálezu. Povrchové léze stačí „upálit“ elektrickou smyčkou – rána se uzavře prakticky ihned po operaci a poškození i krvácení je minimální. Hlubší ložiško je třeba odstranit za pomoci elektrické jehly, ale ani tady není bolestivost či krvácení nijak dramatické.
Jak probíhá plastika děložního čípku?
Většina nemocnic provádí konizaci v rámci jednodenní chirurgie a žena odchází domů do 24 hodin od zákroku, často i dříve. K hospitalizaci žena nastupuje ráno nalačno (od půlnoci nesmí nic jíst ani pít). Samotný výkon probíhá v krátké celkové anestezii (ne delší než 15 minut). Po probuzení může být čípek mírně bolestivý – nedoporučuje se proto dlouhé sezení nebo stání. Při drobném nálezu je někdy možné domluvit se i na lokálním znecitlivění, ne nepodobném opichu u zubaře.
Po provedené plastice je na krátkou dobu zavedena tamponáda kvůli případnému krvácení (odstraní ji sestry ještě před odchodem z nemocnice) a po několik následujících dnů může docházet k mírnému špinění. Vzorky odebrané tkáně se posílají do laboratoře a výsledky většinou obdrží ženin gynekolog.
Jak se chovat po zákroku?
Každá operace v děloze či děložním hrdle vyžaduje dodržení minimálně čtyřtýdenního klidu, lépe šestinedělí. Po tuto dobu se nedoporučuje používání tampónů, koupání a samozřejmě pohlavní styk. Narušené poševní prostředí je náchylnější k infekci a hrozí také podráždění citlivého čípku. Doporučuje se také omezení sportovních aktivit. Při vykonávání velké potřeby může někdy krček dělohy nepříjemně pobolívat. To je úplně normální. Čípky pro snadnější vyprázdnění ale ničemu neuškodí a jsou k dostání bez předpisu v každé lékárně.
Po dobu dvou let od plastiky děložního čípku je doporučovaná frekvence cytologických stěrů jedenkrát za čtvrt roku a další tři roky v každém pololetí. Pozitivní cytologický nález v laboratoři si vyžádá pravděpodobně další operaci, ale ne nutně úplné odstranění čípku – to je vždy až ta nejkrajnější možnost.
Plastika děložního čípku nebrání ženám v otěhotnění nebo bezproblémovém donošení dítěte. Podle lékařských statistik je doba těhotenství u žen po konizaci kratší v průměru o dva týdny, což vzhledem k vyzrálosti miminka není důvod k obavám.