Platycodon se u nás už zabydlel a lidově se mu říká boubelka nebo boubelík. Původ rostliny je v Číně a Japonsku, ale v našich podmínkách se mu daří velice dobře.
Název je odvozený z řeckých slov platys a kodon, což znamená široký zvonek. To už napovídá, že rostlinu zdobí výrazné květy ve tvaru zvonku. Existuje několik variabilních druhů s rozdílnými květy, ale nejčastěji se tato nádherně kvetoucí rostlina vyskytuje s nápaditými modrými květy.
O rostlině
Botanicky jde o rostlinu s bílým kořenem, ze kterého rostou kolmo lodyhy s přeslenitými střídavými listy. Květy, nejčastěji světle modré, modro-fialové, růžové nebo bílé, mají v průměru asi 5 cm. Rostlina se dorůstá nejčastěji 30 až 40 cm, někdy i více. Po odkvětu se vytváří hranatá tobolka s drobnými semínky. Rostlina kvete v červenci a srpnu a je mrazuvzdorná.
Záhony a skalky
Pro svou odolnost je často používaná do květinových záhonů a do skalek. Vysazená rostlina by kolem sebe měla mít prostor asi 30 cm. Nejlépe se jí bude dařit na přímém slunci. Pro dobrý růst může být i částečně zastíněná, ale v tmavém koutě se jí dařit nebude.
Jde o bezúdržbovou trvalku, která se nemá přesazovat ani okopávat. Preferuje dobře propustnou zeminu, nejlépe písčitou. Vzhledem k umístění na slunci potřebuje pravidelnou zálivku, aby půda úplně nevyschla.
Je dobré si místo, kde boubelík roste, na podzim označit. Jde o rostlinu, která raší později než celá řada jiných rostlin, a tak se může stát, že se na ní zapomene nebo že je při údržbě záhonů v jarním období poškozená. Rozhodně není na místě obava, že by vymrzla, protože vydrží i teploty -30 °C. Na zimu je dobré místo přikrýt třeba větvičkami jehličnanů, aby půda nebyla přemokřená
Pěstování v truhlících a květináčích
I pro malé prostory jako je třeba balkon, nebo veranda lze atraktivní vzhled rostliny využít, Existuje dokonce i trpasličí odrůda Platycodon „Sentimentální modrá“, která má pouhých 15 cm na výšku a záplavu fialových květů o průměru 2,5 až 5 cm.
Není však nijak náročné pěstovat na terasách a balkonech i vyšší rostliny. Na zimu potom stačí květináč zapustit do záhonu, aby byl kořen chráněný, a na povrch nasypat trochu mulčovací kůry nebo rašeliny. Podle velikosti rostliny by měl mít květináč objem 3 až 5 litrů.
Snadné množení
Úplně nejjednodušší je vypěstovat si rostliny ze semínek. Tobolka, která se vytvoří po květu, je plná drobných semínek, které vypadávají malými štěrbinami. Pro netrpělivé zahradníky jsou potom k dispozici sazenice. Rostlina kvete už prvním rokem.
Za správné stanoviště se rostliny odmění
Právě optimálně vybraná poloha záhonu ovlivní množství a barevnou intenzitu květů. Na slunci bude rostlina plná květů. Pěstitelé mají také dobrou zkušenost s mírním zastíněním rostlin v době, kdy je sluneční žár nejsilnější.
Požadavky na půdu
Platycodon strádá, pokud je v příliš těžké a hutné půdě s velkým obsahem jílu. Potřebuje záhon s dobrou drenáží, s lehkou písčitou a na živiny bohatou půdou. Optimální je mírně kyselá půda s pH 5,5 až 7,5.
Závlaha rostlin
Mladé rostliny přece jen potřebují trochu péče, něž si vytvoří bohatý kořenový systém. Proto je důležité, aby půda nevysychala a byla stále mírně vlhká. Dospělé rostliny stačí zalévat pouze v období, kdy je delší sucho. Rostliny v nádobách na slunném stanovišti potřebují více vody.
Hnojení rostlin
Platycodon nemá velké požadavky na hnojení. Pokud roste v kvalitní půdě, stačí na podzim k rostlině přidat trochu vyzrálého kompostu. Ve vyčerpaných půdách horší kvality je ideální na jaře použít univerzální hnojivo, které se pomalu uvolňuje.
Zdravé rostliny
I s patřičnou péčí se mohou při pěstování vyskytnout problémy. Listy chutnají slimákům a šnekům. Ideální je, nastražit na ně pasti. Existují domácí vychytávky a komerčně vyráběné produkty. Ve vlhkém a studenějším roce může rostliny napadnout hniloba korunky i kořenů, padlí nebo houbová skvrnitost. Nejsnadnější je, napadené rostliny zlikvidovat a na jiném místě zasadit nové.
1 komentář
jde ze seminek vypestovat namnozit