Opruzeniny jsou strašákem rodičů, potažmo jejich dětí. Dokážou pořádně potrápit a obtížně se jich zbavujeme. Jak na plenkovou dermatitidu u dětí, abychom našim miminkům ulevili?
Jak vznikají opruzeniny
Opruzeniny jsou většinou červená a bolestivá ložiska v záhybech kůže, většinou v oblasti zadečku nebo třísel. Vznikají buď mechanickým podrážděním, nebo působením tělních tekutin, mohou dokonce i hnisat.
Příčinou onemocnění je nedostatečná hygiena, postižená místa jsou náchylná na bakteriální a kvasinkový zánět.
Co je plenková dermatitida
Jedná se o zvláštní druh opruzení u nejmenších dětí, tedy kojenců. Na jejím vzniku se podílejí všechny výše uvedené faktory – mechanické podráždění plenami a třením kůže o sebe, působení vlhkosti a nečistot.
Lidská kůže potřebuje dýchat, což plenka znemožňuje. Povrch kůže je poškozen, a začíná začarovaný kruh – kůže je náchylnější k onemocněním, která ji ještě více oslabují. Některé děti na dermatitidu netrpí, jiné ano a prožívají velké bolesti.
Jak s dermatitidou zatočit
Rad, jak s dermatitidou skoncovat, je hned několik. Zaprvé je důležité nechat pokožku, co nejvíce je to možné, dýchat, tj. nechat dítě pohybovat se bez plen, zejména v létě.
Druhá zásada se týká častého měnění plen, nevhodné je nechávat dítě s plenou se stolicí déle, než je nezbytně nutné. Frekvence močení s věkem dítěte klesá, přesto je třeba měnit pleny zhruba 6–7 krát denně.
Třetí zásada se týká ochranné vrstvy kůže na zadečku a v jeho okolí – přirozená vrstva kůže působí jako štít, pokud ho poškodíme častým mytím, těžko se pak obnovuje. Pokožka je náchylnější k onemocněním, jako je například právě dermatitida.
Pokud už dítě opruzené je, používejte zklidňující krémy s obsahem zinku, který pokožce pomáhá, a dávejte dítěti o jednu velikost větší pleny, aby nedocházelo k dalšímu mechanickému poškození. Při dodržení těchto zásad byste se měli dermatitidy zbavit do několika dní.