Plicní hypertenze je označení pro stav, kdy výrazně stoupne tlak v cévách plic. Plicní hypertenze není nemoc, ale nenormální situace v organismu, která může být zapříčiněna různým onemocněním.
Plicní hypertenze poškozuje srdce
Jestliže lékaři dokážou zjistit příčinu plicní hypertenze, je tento stav nazýván sekundární plicní hypertenze. Tak zvaná idiopatickou a familiární plicní arteriální hypertenze je považováno za dignózu, jestliže jsou vyloučeny všechny možné příčiny stavu.
Plicní hypertenze způsobuje zvýšenou námahu pravé srdeční komory. Jestliže se stavem nezačnou zabývat odborníci, může dojít k vyčerpání pravé srdeční komory. Ta se zvětšuje a přestává fungovat. Vysoký tlak v plicních cévách je příčinou zbytnění svaloviny. Mohou vznikat krevní sraženiny.
Zjištění plicní hypertenze
Plicní hypertenze je zjištěna srdeční katetrizací. Jedná se o změření tlaků v plicních cévách pomocí duté ohebné trubičky, které se zavádí z krční žily do srdce a plic. Podle vyšetření je plicní hypertenze členěna na:
- postižení levé části srdce (to nastává při vadách srdečních clopní, při selhávání srdce, při ischemické srdeční chorobě)
- při vrozených srdečních vadách, kdy dochází k zvýšenému průtoku plicními cévami
- při c horobách plic, nemocech dýchacích cest, při postižení plicních cév
Idiopatická plicní arteriální hypertenze je diagnostikována poměrně zřídka. Podle sledování odborníků postihuje spíše žena kolem 40. roku věku. Může však být shledána u lidí všeho věku.
Další zvýšení tlaku
Při vysokém tlaku v plicích (plicní hypertenzi) jsou poškozovány cévní výstelky a dochází ke zbytnění cévních stěn. Tím se průsvit cév zužuje, a tak dochází k dalšímu zvýšení jejího tlaku při průtoku cévami.
Plicní hypertenze má zpočátky příznaky zaměnitelné s jiným onemocnění srdce nebo plic. Určení správné diagnózy je proto někdy nesnadné, a nebo trvá i delší dobu.
- Postižený se cítí stále unavený,
- nemoc provází pocit slabosti,
- člověk ztrácí výkonnost,
- trpí pocitem dušnosti,
- točí se mu hlava až do závratí,
- někdy může upadat do mdlob,
- otékají mu kotníky a nohy od kolen dolů,
- pociťuje bolest na hrudi,
- přepadá ho náhlé bušení srdce.
Plicní hypertence je po zjištění léčitelná (medikamenty).