Kysané zelí je oblíbená česká potravina, která se často používá v kuchyni. Je vhodné na vaření, pečení i smažení.
Jak nakládat zelí
Nejlepší kysané zelí je domácí. To si snadno připravíte z čerstvého zelí. Nejprve si zvolte nádobu, do které zelí dáte. Nejlépe je použít keramický hrnec, který je přímo na zelí, takzvaný zelňák. Má lem na vodu, která zabraňuje vzduchu, aby pronikl k zelí a vytvořily se tak plísně. Má masivní stavbu, nepropouští světlo, udržuje teplotu a dobře se myje.
Zelí se nakrouhá a nasolí. Použijte krouhadlo, které je speciálně určeno na zelí. Můžete jej nakrouhat i ručně, ale musí být na jemno. Zelí očistíte, nakrájíte na čtvrtiny a nastrouháte. Poté jej prosypete množstvím soli podle receptu a přidáte také kmín. Na dochucení můžete přidat také nastrouhané jablko, cibuli, česnek, feferonky, kopr a hořčičné semínko. Zelí chutná i s bobkovým listem, černým pepřem, křenem i česnekem.
Když se objeví plíseň
Zelí by mělo být přikryto tak, aby bylo celé pod vodou. Má být nad zelím, ať se neobjeví plíseň. Někdy na zelí vznikne bílý povlak, který znamená pouze kvašení. Plíseň má zelenou barvu. Tu je potřeba odebrat a dolít lák převařenou vodou, tak, aby zbytek zelí byl ponořený pod vodou. Plíseň se objevuje pouze, pokud je zelí vystaveno vzduchu.
Zelí může být někdy plané, když ho neosolíte nebo také bez chuti. To je dobré jej přisolit, případně přidat koření. Některé zelí se hodí jen na vaření.
Na co se hodí zelí
Zelí, jak bílé, tak také červené je skvělé na vaření i syrové. Můžete s ním také péct. Nejčastější úprava zelí je klasika, kdy si jej uvaříte s masem nebo bujonem a trochou kmínu s paprikou. Skvělá je i polévka se zeleninou nebo houbami i brambory. Zelí si uvaříte a zahustíte moukou či smetanou. Vznikne vám tak výborná zelňačka.
Ze zelí se dají udělat i placky a karbanátky, dobře se smaží a také míchají s dalšími ingrediencemi, jako brambory, řepa, luštěniny nebo mrkev. Dobrý je i zelný list, který můžete naplnit mletým masem nebo zeleninou.
Zelí se dá také zapéct s kuřecím masem nebo opéct samotné a pojídat například s dipem. To je velmi dobré, můžete ho pojídat jen tak samotné nebo ho použít jako přílohu k masu. Zelí se dá i smažit, zajímavé jsou smažené zelné řízky, které si připravíte tak, že zelí nastrouháte, spaříte a pak smícháte s vajíčkem a moukou, případně jej obalíte vcelku.
Co obsahuje zelí
Zelí je dobré pro zdraví. Ne nadarmo se říkávalo zemáky a zelé, živobytí celé. Má mnoho vitaminů. Obsahuje vitamin C, D, E, B6, B12, karoten, thiamin, riboflavin, niacin. Zelí je košťálová zelenina, která je příbuzná kapustě a také dalším druhům zelí, pekingskému a čínskému.
Je v něm obsažena kyselina listová, vápník, draslík, fosfor a mangan. Stačí konzumovat menší množství kysaného zelí po delší dobu a zlepší se vám zažívání. Zelí se jedlo kdysi kvůli kurdějím. Námořníci, kteří putovali dlouhé trasy po moři, používali zelí na to, aby měli zdravé zažívání. Vozilo se v dřevěných sudech.
Zdravotní účinky zelí
Kyselé zelí působí na zdraví. Napravuje rovnováhu trávicího systému a působí příznivě na tvorbu imunity. Je dobré také při užívání antibiotik. Je příznivé i na mozek a obsahuje také probiotika. Vitamin C se hodí obzvláště v zimních měsících, kdy řádí respirační onemocnění. Zajišťuje také zdraví zubů, kostí a cév. Zvyšuje tvorbu kolagenu v chrupavkách.
Kysané zelí pomáhá snižovat váhu, čímž je příznivé pro hubnutí. A zlepšuje náladu. Dodává energii díky vysoké hladině železa. Zvyšuje metabolismus a krevní oběh. Okysličuje orgány a buňky. Zvyšuje počet červených krvinek, pomáhá předcházet anémii a tím také bolestem hlavy, odstraňuje únavu a dodává energii.