Nejde o nic, co by nás ohrožovalo na životě – ale plíseň nohou je tak častým problémem, že stojí zato vědět o ní víc. A hlavně být včas připraveni a hned ji začít léčit. Kromě lékárenských přípravků můžeme využít osvědčených přírodních receptů a rad, na které nedaly dopustit už naše babičky.
Plíseň na nohou není novodobým problémem. Lidstvo se s ním potýká už odedávna. A proto také vzniklo hned několik zaručených rad, jak se těchto potíží zbavit nebo jim předcházet. A neměli bychom nad nimi jen tak mávnout rukou. Zvlášť v létě, když chodíme na veřejná koupaliště a nosíme otrevřenou obuv, je plíseň nohou velkým rizikem. A antimykotické přípravky z lékáren mohou být drahé. Zato lidové recepty stojí jen pár korun – a jedná se jen o bylinky, žádnou chemii.
Přeslička
První ze zázračných bylinek, která pomáhá zbavit se této mykózy, je přeslička rolní – tedy rostlina, která na naší planetě rostla už za dob dinosaurů. A i dnes ji běžně najdete v našich lesích nebo ji můžete koupit již nasušenou ve specializovaných prodejnách. A nepotřebujete jí pro tyto účely příliš. Stačí vám získat patnáct stonků (přesněji řečeno lodyh) přesličky. Ty nakrájejte na malé kousky, vložte do hrnce a zalijte je olejem, ideálně slunečnicovým. Vše pak nechte projít varem – a to ne jednou, ale hned šestkrát za sebou. Nikdy ale nálev nenechávejte vařit příliš dlouho. Poté vše odsuňte z vařiče a nechte celý den (24 hodin) stát – a pak olej přeceďte do vhodné nádobky. Jím si pak potírejte postižená místa nebo ho přidejte třeba do lavoru s vodou, v němž si budete chodidla máčet.
Šalvěj
Jinou bylinou, která se na plísně doporučuje, je šalvěj. Tu si můžete klidně vypěstovat v květináči za oknem. Lístky byliny nasušte a pokrájejte. Vezměte tři lžíce šalvěje a zalijte ji jedním litrem vroucí vody. Když teplota klesne na rozumnou mez, potírejte odvarem nohy, případně si je do něj namočte.
Chmel
Milovníci piva na něj nedají dopustit, ale chmel se dá využívat i jinak než na vaření piva. Babské rady ho doporučují jako jednu z nejúčinnějších ingrediencí proti plísním na nohou. Jen je třeba sehnat si chmelové šišky, a nasušit je, což by ale v Česku neměl být zase takový problém. Když nás začnou trápit problémy, zalijeme dvě lžíce asi 500 mililitry horké vody a zakryjeme. Po zhruba čtvrt hodině necháme nádobku volně otevřenou a jakmile odvar dosáhne přijatelné teploty, naneseme ho na nohy.
Česnek
Další oblíbenou přísadou, na kterou nedá náš národ dopustit, je český česnek. Ale nepoužívejte náhrady z Číny a dalších zemí, vezměte ten pravý z Česka. Na výrobu téhle kouzelné vodičky budete potřebovat dvě hlavičky česneku, šalvěj, levanduli a ocet (ideálně vinný). Česnek nakrájíme na malé kousky, přidáme k němu po lžíci od každé z nasušených bylinek a zalijeme octem. Pak necháme stát na tmavém místě a v případě potřeby lektvar smícháme s teplou vodou a omýváme jím nohy.