Může se nám stát, že po návštěvě koupaliště objevíme na nehtech nohou plíseň. Jde o onemocnění nepříjemné, které je nutno léčit poměrně dlouhou dobu. Často také vznikne v důsledku nošení úzkých bot z umělých surovin či ponožek s vysokým obsahem syntetických vláken, bránících cirkulaci vzduchu a odsávání potu.
Plísním se daří ve vlhku
Plísňová onemocnění se velmi snadno přenášejí například v bazénech, ve společných sprchách prostě všude tam, kde je vlhké prostředí a kde lidé chodí bez obuvi. Vlhké a teplé prostředí je pro vznik a růst plísní optimální. Někteří lékaři se snaží toto onemocnění zvládat posílením celkového imunitního systému pacienta. Tvrdí, že dobrý zdravotní stav člověka, včetně zdravých vnitřních orgánů, je důležitým předpokladem trvalého vyléčení. Lidé, kteří plísní na nehtech trpí, by měli dodržovat několik zásad.
Zásady:
- V první řadě je nutné vždy po vykoupání oblast mezi prsty dobře osušit.
- Doporučuje se často měnit ručníky, které nemá vzhledem ke snadnému přenosu nemoci užívat nikdo jiný.
- Během léčení se vystříháme sladkostí, vepřového masa a výrobků z bílé mouky.
- V těžších případech nemoci je možné, podle některých odborníků, napadená místa potírat několikrát denně čerstvým rozdrceným česnekem.
Předcházet nákaze
Pokud je onemocnění v počátcích a ještě nepostihne nehty, vystačí člověk obvykle s přípravky, které nabízejí v lékárnách. Samozřejmostí by mělo být přísné dodržování hygieny a ohleduplnost vůči okolí, tedy žádné chození do veřejných bazénů, saun, sprch, žádné společné ručníky, neřku-li ponožky. Při větších potížích je třeba navštívit kožního lékaře.
Nejmoudřejší ovšem je udělat vše pro to, aby k vytvoření plísně na nehtech vůbec nedošlo. Je tedy třeba každý den měnit bavlněné nebo vlněné ponožky, ale i boty, byť by byly ty nejkvalitnější. Navíc není marné je aspoň jednou týdně vytřít uvnitř roztokem z deseti dílků octa a jednoho vody. Vzhledem k tomu, že ocet je opravdu spolehlivá dezinfekce, vyplatí se ho použít i k omytí nohou po návštěvě bazénu či sauny.
Koupele proti plísním na nehtech
Pravidelné mytí nohou proti plísním na nehtech samo nestačí. Alespoň dvakrát do týdne, u pracujících vstoje raději častěji, by měla přijít na řadu osvěžující lázeň. Tu si můžeme udělat i při sledování televize. Osvědčené jsou pro tento účel odvary z dubové kůry, levandule, arniky či máty. Nechceme-li ztrácet čas jejich přípravou, můžeme místo nich přidat do vody několik kapek éterických olejů nebo koupelové soli. Stačí ale i obyčejná sůl kuchyňská. Ráno používáme dezodorační zásypy a spreje proti pocení.