Patříte k párům, které si přejí miminko? Pak je otázka, kdy se milovat, na místě – odpověď vám poskytne období tzv. plodných dnů. Kdy k němu dochází a jak ho poznat?
Menstruační cyklus
Pravidelný menstruační cyklus trvá 4 týdny, tedy 28 dní (1 lunární měsíc), mezi jednotlivými ženami však existují velké rozdíly. Některé ženy mají cyklus kratší, jiné naopak delší. Na délku menstruačního cyklu má vliv také stres a obecně prožívání ženy, proto není dobré se na délku menstruačního cyklu jakožto ukazatele plodnosti spoléhat.
Celý cyklus má tyto fáze:
- folikulární fázi,
- ovulaci,
- luteální fázi.
Folikulární neboli předovulační fáze je fáze přípravy na ovulaci. Tato fáze trvá zhruba 13–18 dní, existují však rozdíly nejen mezi jednotlivými ženami, ale také mezi jednotlivými cykly téže ženy.
Ovulace je uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu, obvykle k ní dochází v polovině cyklu. Slovo „obvykle“ je však podstatné, protože ovulaci lze sice přibližně vypočítat podle délky cyklu, ale měřením bazální teploty nebo vyšetřením ultrazvukem dospějeme k jiným hodnotám. Z hlediska plánovaného rodičovství je důležité to, že vajíčko je po ovulaci schopno oplodnění.
Po uvolnění vajíčka začíná luteální fáze, která navazuje na ovulaci a končí příchodem menstruace. Obvykle tato fáze trvá 12–16 dní, během ní masivně narůstá děložní sliznice, aby byla připravena přijmout případné oplodněné vajíčko. Z hlediska měření bazální teploty je důležité, že dochází k jejímu zvýšení. Pokud nedojde k oplodnění, děložní sliznice odchází z těla ven spolu s neoplodněným vajíčkem ve formě menstruační krve.
Plodné dny
Období plodných dnů nastává zhruba 3 dny před ovulací a jeden den po ní. Jedná se o průnik životnosti vajíčka a životnosti spermií – pokud tedy během tohoto období dojde k pohlavnímu styku, je zvýšená pravděpodobnost otěhotnění.
Naproti tomu neplodné dny nastávají zhruba 9 dní před menstruací.
Jak poznat plodné dny
Pokud plánujete miminko, je důležité sledovat, kdy k ovulaci dochází. Můžete využívat měření bazální teploty – zde ovšem pozor, výsledky jsou průkazné až po několikaměsíčním pravidelném a správně provedeném měření.
Další možností je sledovat děložní hlen, přičemž důležité je všímat si jeho tažnosti, řídkosti a množství. Nástup plodného období je signalizován hustějším, tažným hlenem, který ulpívá na toaletním papíru.