Praskla jí plodová voda, říká se o ženě, která začíná rodit. Víme, že plodová voda je až do porodu životní prostředí našeho děťátka. Slyšeli jsme, že když se „zkazí“ plodová voda, je to špatné. Ale víme, co to je plodová voda? Co ji drží, aby nevytekla? A co se stane předtím, než opravdu odteče?
Plodová voda se v těle mění
Plodová voda je organická tekutina a pokud je všechno jak má být, není nijak zabarvena a je průhledná. Jsou v ní obsaženy organické cukry, bílkoviny (celkem asi 0,6 procenta), močovina a minerální látky. Ovšem z největší části je plodová voda skutečně tvořena vodou (asi 99 procent). Plodová voda také obsahuje pevné částice, které se během vývoje přirozeně odlouply z těla plodu. Když se děťátku vytvoří ledviny a začnou fungovat, dostane plodová voda další příměs – moč miminka.
Plodová voda nezůstane po celou dobu těhotenství stejná, dochází k její obměně. Je vstřebávána a tvoří se nová. Odborníci zjistili, že ji společným úsilím tělo matky a plodu vymění asi za 24 hodin. Zní to až neuvěřitelně, ale je spočítáno, že za dobu těhotenství žena vyprodukuje skoro 850 litrů plodové vody.
Plodová voda vyplňuje plodový vak
Plodová voda nevyplňuje přímo dělohu, jak by se dalo mylně předpokládat, ale plodový vak tvořený blanami, v němž se děťátko vyvíjí a pohybuje. Plodový vak chrání rovněž nejdůležitější zdroj živin miminka – placentu.
Plodová voda je prostředí, v němž děťátko skutečně plave, hýbe končetinami, dumlá si paleček, polyká plodovou vodu a vylučuje ji coby moč. Když blány plodového vaku prasknou, plodová voda odteče. Stane-li se tak v přibližném termínu porodu, je všechno v pořádku, porod už asi začíná. Když plodová voda odteče předčasně, je zle. V každém případě je třeba okamžitě přivolat odvoz do nemocnice. Když nastal porod a plodový vak nepraskl (plodová voda neodtéká), lékař nebo porodní asistentka plodový vak přesným zásahem protrhne. Plodová voda napomáhá dítěti dostat se z těla matky, zvlhčuje porodní cesty, aby miminko dobře „vyklouzlo“.
Před narozením žije plod ve sterilním prostředí – plodová voda, v níž se pohybuje a kterou polyká, neobsahuje žádné mikroby, proto i plod sám je zcela bez mikroorganismů.
V plodovém vaku miminko nedýchá, kyslík mu předává krev z matčina těla. Všechny orgány totiž pracují už dávno před porodem, jedině plíce smějí zahájit činnost až v okamžiku narození.
Plodová voda je indikátor zdravého vývoje
Odběr plodové vody (amniocentéza) v těhotenství může s dosti vysokou spolehlivostí prokázat určité vrozené vady plodu (rozštěpy páteře, Downův syndrom a podobně). Na základě výsledků je možno zjistit i gynekologické komplikace (například špatnou funkci placenty, špatný růst plodu). Toto vyšetření se dělá ženám u nichž je riziko, že by jejich plod nemusel být v pořádku, a to v 16. týdnu těhotenství (tedy v době, kdy by při špatném výsledku bylo možno legálním způsobem těhotenství ukončit).