Jestliže je všechno v pořádku, děťátko přijde na svět zdravé a maminka rovněž netrpí žádnou poporodní újmou, je pobyt v porodnici stejný jako kterýkoliv jiný pobyt v nemocnici. Maminky nepodléhají žádnému výjmečnému režimu a řídí se instrukcemi zdravotnického personálu, o nichž už většinou byly informovány v předporodních týdnech.
Příprava na pobyt v porodnici
Do porodnice žena přijíždí vybavena pomůckami osobní hygieny a přiveze rovněž oblečení pro dítě na cestu domů z porodnice. Zavazadlo, o jehož obsahu je budoucí matka předem informována v poradně (a nebo si je sama zjistí z jiných informačních zdrojů), má předem připraveno, aby je mohl dodatečně přivézt i někdo jiný (kdyby náhodou byla do porodnice odvezena z jiného místa než z domu).
Regulační poplatky a nadstandard
V posledních týdnech před porodem žena může navštívit porodnické oddělení, kde bude rodit. Personál ji seznámí s možnostmi – standardní pokoj, rooming-in (společný pobyt s dítětem na jednom pokoji), nadstandardní pokoj (a jeho cenu za jednu noc), cenu za přítomnost otce u porodu. V každé nemocnici se tyto platby mění. Co je všude stejné, je regulační poplatek, který se ovšem platí jen za matku, novorozené děti jsou od regulačního poplatku osvobozeny.
Při pobytu v porodnici poskytuje dítěti oblečky i pleny nemocnice. Matka má možnost požádat o erární nemocniční košile. Je to výhodné, protože jich „spotřebuje“ poměrně dost – snadno se potřísní krví a mlékem. Župan si maminky obvykle berou vlastní.
Dodržovat požadavky oddělení
- Ženy kuřačky musí počítat s tím, že v porodnici nesmějí kouřit. V některých nemocnicích matky nemohou pít ani černou kávu s kofeinem. Opatření jsou pochopitelná a jsou především v zájmu dítěte.
- Návštěvy nejsou v porodnici již nijak omezovány. Je ovšem dobré zachovávat požadavky oddělení a každkou návštěvu ohlásit v pracovně sester. Nedojde tak k situacím, kdy návštěva vejde na nemocniční pokoj v nevhodnou dobu.
- Květiny se do porodnice obvykle nenosí, jedná se opět o hygienické opatření.
- Jestliže návštěva přináší matce nějaké přilepšení ke stravě, mělo by odpovídat tomu, že žena kojí. Rovněž množství by mělo být úměrné konzumaci jedné ženy – jedná se o „přilepšení“, porodnici žena dostává plnohodnotnou stravu. I jídelníček pro porodnici sestavuje nutriční terapeut. Většinou postačí, když návštěva matce do porodnice přinese ovoce a nápoj (džus, minerálku).
Propuštění z porodnice domů
Co se týká délky pobytu v porodnici, je vhodné podřídit se názoru lékařů. Mají své důvody: lékaři mají prostor pro řešení případných poporodních komplikací ženy nebo dítěte, například kojenecké žloutenky, která se objeví až tak druhý den po narození.
Při cestě z porodnice nemůže žena počítat se sanitkou (snad jedině ve výjmečných případech, ale bylo by třeba ještě před porodem zjistit možnosti). Proto někoho předem požádá o odvoz. I mimino jedou z porodnice musí být v kojenecké autosedačce. Jestliže pojede žena domů taxíkem, musí mít vlastní kojeneckou autosedačku.