Pocit těžkosti, přejedení, nechuti cokoliv dělat a touhy jen se někde natáhnout, v klidu odpočívat a trávit. To zná každý z nás – pocit plného břicha si totiž obvykle způsobíme sami přejedením nebo spořádání něčeho nezvykle tučného či mastného. Jenže nemusí jít jen o takovouto banalitu, která nejpozději do pár hodin přejde.
K tomuto stavu dojdeme velmi snadno a ani se o to příliš nemusíme snažit. Stačí sníst víc jídla, než jsme zvyklí, nebo si dát nějakou „kalorickou bombu“ – a to ať už doma nebo v restauraci. Krátce po dojedení začneme mít pocit příjemné malátnosti a únavy, zavírají se nám oči a žaludek máme tak plný, že nám připadá, že už do něho nedokážeme nacpat ani sousto. To je ještě dobré, protože tento stav po pár hodinách zcela pomine. Jenže si tím můžeme zadělat na mnohem vážnější potíže – právě přeplněnost žaludku a přejídání se je jednou z příčin potíží s játry či žlučníkem. Ohrozit může i naši slinivku. A nebo se nemusí vůbec jednat o důsledek přejedení, ale velmi vážné nemoci, o které možná dosud nemáme ani tušení.
Příčiny
Důvodů, proč máme pocit plnosti a těžkosti, je celá řada. Jak už jsme podrobně uvedli výše, může jít o běžné přejedení se. Pocity plného břicha a nadýmání také často trápí těhotné ženy – jejich metabolismus je totiž zpomalený, aby se více živin stíhalo uvolňovat pro vyvíjející se plod. A když toho snědí více, je jim těžko. Ale může jít i o projev nemoci. Jaké?
Dráždivý tračník
Jednou z častých nemocí, která může za pocit plnosti žaludku, je takzvaný dráždivý tračník. Kvůli němu nás po jídle bolí žaludek, máme pocit přejedení, trápí nás nadýmání a zároveň musíme krátce po dojedení na toaletu. Časté jsou v tomto případě průjmy nebo naopak zácpa, stejně jako upouštění plynů.
Zánět žaludku
Podobné dojmy v nás může budit i zánět žaludku nebo vředy na žaludku. I tehdy má nemocný pocit přeplněnosti a bolí ho žaludek, pacienta trápí nechutenství, zvrací a ve stolici se mu může objevovat krev.
Zánět slepého střeva
I když je slepé střevo uloženo výrazně níže než žaludek, pokud se zanítí, provází tuto obtíž různé příznaky. Kromě silné bolesti pravého podbřišku je to i zvýšená citlivost v těchto místech, bolest vystřelující až k žaludku, nevolnosti a teplota.
Zánět žlučníku
Jak už bylo zmíněno, pokud se přejídáme tučným či smaženým jídlem, můžeme si vysloužit zánět žlučníku, případně si zaděláme na potíže se žlučovody – a nebo se nám začnou tvořit žlučové kameny. Nemocný pak má silné bolesti v oblasti žlučníku, trápí ho průjem a nemá chuť k jídlu, protože má pocit, že už nic nedokáže pozřít. A sám na sobě člověk pozná, že jeho trávení nefunguje tak, jak má.
Rakovina žaludku či žlučníku
Ještě horší verzí je, že se u nás vyskytne rakovina žaludku či nádor na žlučníku. Pak se problémy postupně a nenápadně stupňují, až pacient vyhledá lékaře a začne boj o život.
U většiny výše zmíněných potíží platí jedno jediné pravidlo – pokud pocit plnosti břicha neustupuje ani po několika hodinách či dnech, neváhejte a vyhledejte lékaře. Pomohou vám jen léky, které vám předepíše, problémy samy neodezní.