V případě, kdy vaše dítě nemá žádné dlouhodobé onemocnění a nebere pravidelně léky, o tuto problematiku se zřejmě příliš zajímat nemusíte. Maximálně vás třeba napadne, zda učitel dá dítěti paralen, když ho bolí hlava. Mnohem víc vás to bude pálit, pokud máte dítě s cukrovkou, astmatem nebo epilepsií.
Kdy je třeba žákovi poskytnout speciální péči?
Pokud má dítě nemoc, kterou je třeba zohlednit i při vyučování, může škola uložit svým zaměstnancům povinnost poskytovat dítěti zvláštní péči. Může se jednat právě o podání léku nebo třeba průběžné sledování stavu dítěte. Musí se však jednat o úkony, které vyučující zvládne i bez dlouhodobějšího vzdělání nebo náročné kvalifikace.
Kdy může zaměstnanec školy podat dítěti léky?
Bez vědomí rodičů učitelé žákům žádné léky nepodávají – byť by se mělo jednat o léky proti bolesti hlavy nebo pastilky zabraňující bolesti v krku. Je to z důvodu, že škola nemá informace o možných alergiích na léky u žáků. O jakémkoliv zdravotním problému žáka jsou nejprve informováni rodiče.
Jiná je situace, kdy žák musí dlouhodobě užívat léky – a to nevyhnutelně i v době, kdy je ve škole, rodiče u něj nemohou být přítomni a dítě si samo v určenou dobu lék nevezme. Často se jedná o onemocnění, kdy je nutné, aby v těle dítěte byla udržována stálá hladina léku. Pak samozřejmě nelze lék vynechat ani v době, kdy má dítě vyučování. Může jít i o léky, které je nutné podat při nějak akutním stavu, např. při astmatickém záchvatu.
Jak vypadá řešení situace v praxi?
Konkrétní situaci je vždy třeba zkonzultovat s vedením školy a pak zvolit postup, který bude v souladu s předpisy, bude vyhovující pro školu i rodiče, a tedy ku prospěchu jejich dítěti. Obvyklý postup je takový, že rodiče doloží vyjádření praktického lékaře dítěte a písemně dají škole souhlas s podáváním léku. Je nutné uvést zejména přesný název léku a jeho dávkování.
Rodiče se postarají o to, aby škola dostala potřebný lék. Pak je nutné dodávat v pravidelných intervalech další balení léku. Jakoukoliv změnu v podávání léků musí rodiče nahlásit škole. Škola určí osobu, která smí dítěti léky podat. Ta bude proškolena ohledně projevů nemoci, způsobu podání léku i možných rizik. Za zodpovědného pracovníka je zajištěna jeho náhrada pro případ, že by nebyl přítomný ve škole. V některých školách jsou průběžně vedeny záznamy o tom, že lék byl dítěti podán.