Dostane-li se nám blahopřání k narozeninám, je slušností za ně poděkovat. Způsob, jakým poděkování za přání k narozeninám provedeme, by měl být adekvátní. gratulaci „Reakce“ by měla odpovídat „akci“. Jak se v této životní situaci zachovat a jaký způsob poděkování volit?
Poděkování za přání k narozeninám
K narozeninám nám gratuluje především naše rodina a lidé v nejužším vztahu, pak přátelé, kamarádi, kolegové, ale také vedení firmy, obecní úřad nebo jiné instituce. V posledních letech přibyla další situace, a to poděkování za blahopřání k narozeninám od přátel na sociálních sítích. Každá z těchto situací vyžaduje jiný způsob poděkování.
Veřejná nebo oficiální gratulace
- Zejména v menších obcích, v některých případech ale i ve velkých městech, dostane občan při významném životním jubileu písemnou gratulaci od obecního úřadu.
- Gratulace k výročí se může objevit i v obecním (městském) zpravodaji.
- Případně se může stát, že rodina (kolegové, přátelé) zadají do lokálního tisku placenou gratulaci do příslušné rubriky (společenská kronika a podobně).
V takových případech je třeba odpovědět stejnou formou:
- Na dopis dopisem,
- na na oznámení v obecním zpravodaji také dopisem (ale s vědomím, že jej může redakce zdarma otisknout, proto musí být text krátký a výstižný),
- na novinový inzerát odpovědět (placeným) poděkováním do téže rubriky. Ceny v lokálním tisku za řádkové oznámení nejsou vysoké a gratulanti ocení, že na jejich vynaložené náklady odpovídáme stejně.
V případě gratulace jubilantovi vyššího věku nebo s nemocemi ze stáří by mu měla rodina s odpovědí pomoci, protože staří lidé si někdy nejsou touto činností jisti. Zároveň to je nenápadná kontrola, aby se starší člověk zbytečně nevydával ze svých citů.
Poděkování rodině
Jestliže se schází na oslavu narozenin jen úzký rodinný kruh, poděkujeme všem při podání ruky a potom znovu všem společně při přípitku. Lze jej „okrášlit“ nějakým citátem. Sejde-li se větší rodina, bývá obvykle očekávána. Oslavenec kromě ústního poděkování a poděkování při přípitku pozve gratulanty k občerstvení u stolu, které hradí sám (v případě, že občerstvení chystá manželka, dcera nebo někdo jiný, oslavenec hledí, aby hostina nebyla hrazena ze společného rodinného rozpočtu, ale dá peníze ze svého osobního fondu. A bude trvat na tom, aby byly použity.)
Poděkování kamarádům
V případě, že nám kamarádi gratulují v soukromí nebo na nějakém neformálním místě, poděkujeme jim podáním ruky a ústně a vyzveme je ke kratičkému posezení na vypití drinku, který máme pro tuto příležitost nachystaný: nealko, alko, káva, čaj. Není vhodné jen tak nalít „panáka“ a vypít ho vstoje.
Poděkování kolegům
Oslava narozenin na pracovišti musí odpovídat zavedeným zvyklostem. Jestliže je zvykem po pracovní době konat malou oslavu s pohoštěním – ať na pracovišti nebo na jiném místě (v restauraci a podobně), musí oslavenec poděkovat za blahopřání (případně dárek) malým občerstvením. To zahájí přípitkem. Jen v případě kulatin se hodí uspořádat větší oslavu. Měla by ale také odpovídat obvyklému zavedenému rozsahu, aby nebyly uváděni do rozpaků kolegové, pro které by velká oslava na oplátku byla finančně neúnosná. V případě, že k narozeninám gratuluje šéf jménem firmy, sluší se jej pozvat na oslavu. Když poděkuje a odmítne, nenutíme, ale nezazlíváme mu to, jistě má své důvody. Za finanční odměnu k významnému výročí, kterou některé firmy dávají, poděkujeme tomu, kdo odměnu dává – tedy nejvyššímu šéfovi (řediteli, majiteli firmy).
Poděkování za pohlednici
Na zaslanou gratulační pohlednici nemusíme odpovídat rovněž pohlednicí, ale stačí poděkovat například telefonicky nebo e-mailem.
Poděkování za gratulaci na sociální síti
Nejrozšířenější sociální sítí je asi Facebook, který má ve svých možnostech i automatické oznámení narozenin přátelům oslavence (jestliže ovšem nemá jiné nastavení a oznamování narozenin si nepřeje). Když oznámení máme povoleno, nejspíš se se jde velké množství gratulací, a to i od lidí, kteří by si na nás jinak ani nevzpomněli. To je třeba mít na vědomí při poděkování za gratulaci.
- Když nám někdo popřeje soukromou zprávou, poděkujeme mu rovněž soukromou zprávou.
- Jestliže někdo „pověsí“ svou gratulaci veřejně na naši zeď, stačí, když v den narozenin tuto gratulaci označíme jako „líbí se mi“ a připojíme stručné „Děkuji“, případně pár slov v duchu gratulace, určených jenom gratulantovi.
- Když se sejde blahopřání k narozeninám větší množství, můžeme na druhý den po narozeninách poděkovat všem – buď hromadně, a nebo – ještě lépe – ve skupině. Při poděkování skrze status – „odeslat všem“ – volíme střízlivý slovník. Vyvarujeme se expresiv a zmnožených samohlásek (typu „děkánky, tleskánky mocánky moooc a moooc“), protože náš status budou číst i lidé naladěni „na jinou vlnu“ a tento slovník není akceptovatelný pro každého.
- Pakliže máme oznámení vypnuto a přesto nám někdo skrze Facebook gratuluje, jedná se o opravdové přátele, kteří si na nás vzpomněli i bez „strojové“ neosobní připomínky serveru. Těch bychom si měli cenit a poděkovat jim obzvlášť vřele – nejlépe soukromou zprávou, telefonem nebo e-mailem.