Zánětlivá choroba postihující mazové žlázy v obličeji, na zádech či na hrudi, známá jako akné, postihne valnou část dospívajících lidí. Akné obvykle zmizí v dospělosti, ale někdy ne. Těžké formy akné, kdy se pod kůží tvoří doslova boule, mohou přetrvat až do dospělosti. Podkožní akné musí léčit kožní specialista. I když je léčba těžkého akné komplikovaná, v současné době je tato choroba ve všech formách léčitelná. Podkožním akné jsou někdy nazývány i mílie, bílé tečky pod kůží, které bez otevření nelze odstranit. Mílie jsou ale jiným a spíše jen kosmetickým problémem, nejedná se o akné.
Tvorba akné
První projevy akné vznikají se začátkem dospívání, někdy již kolem desátého roku věku, u dívek poněkud dříve než u chlapců. Dospívající chlapci ovšem bývají postiženi těžšími formami onemocnění. Léčba akné musí začít v okamžiku výskytu prvních uhříků, jedině tak je možné zabránit přechodu onemocnění do těžších forem a případnému jizvení.
Velkou roli v tvorbě sehrávají genetické a biologické dispozice jedince, které nejsou ovlivnitelné. Onemocnění také ovlivňují dispozice hormonální. Dermatologové ale vyvracejí tradovanou tezi, že akce zmizí, začne-li jedinec pravidelně pohlavně žít. U žen dochází někdy k přechodnému zhoršování stavu pleti v závislosti na menstruačním cyklu. Již propuknuté akné však často může zhoršovat například obyčejná zácpa, různé záněty (třeba váček u zubu) a paraziti (demodex foliculorum), kteří se na kůži vyskytují normálně, ale v určitých podmínkách mohou stav akné výrazně zhoršit.
Léčba akné
Akné se většinou projevuje jako hnisavé vřídky, které mnohdy postiženého svádějí k „vymačkávání“, při kterém velmi často dochází k zanesení infekce do vzniklé rány, což stav pokožky ještě zhorší. U těžkých případů vznikají při akné podkožní boule, které nijak „vymáčknout“ nejdou a důtazně se varuje před jakoukoliv domácí „chirurgií“. Podkožní projevy akné potřebují jedině odborné lékařské zákroky a péči.
- Pro lokální terapii se používají léčiva slupovací, antibakteriální a antiseboroická. U těžších forem akné se lokální léčba doplňuje celkovou terapií. Používají se antibiotika, která jsou podávána dlouhodobě několik týdnů i měsíců. Počáteční dávka se při zlepšení projevů snižuje až na takovou, která umožní udržet obtíže v dobrém klinickém stavu.
- Nejtěžší formy akné jsou takové, které vedou k závažnému, hlubokému a mnohdy i trvalému poškození kůže (zjizvení). Proto je nezbytné léčbu akné svěřit odborníkovi. Kožní lékaři mají k dispozici více možností léčby, které zvolí podle celkového zdravotního stavu postiženého.
- Pokud došlo v důsledku pozdního nebo nesprávného léčení akné k vytvoření jizev, je ještě možné zasáhnout tak zvanou korektivní dermatologií.
Příčiny a prevence akné
Akné může mít různé příčiny:
1. Zvýšený mazotok (též hormonálního původu)
2. Zamezení odcházení kožního mazu ze žláz
3. Zmnožení bakterie Propionibacterium acnes v kůži
4. Genetické faktory
5. Poruchy imunity
Léčení se dělí do tří hlavních skupin:
- Prevence, vyvarování se zhoršujících faktorů (některé léky, prostředí, dieta, povolání), hygiena (pravidelné čištění pleti)
- Místní léčebné přípravky
- Celková léčba
Bílé podkožní tečky nejsou akné
Jako podkožní akné někdy bývají označovány mílie – bílé tečky, jakoby zrnka nebo drobné kuličky, které nelze zmáčknutím odstranit. Tvoří se především v tenké kožce kolem očí a na lícních kostech. Dispozice k tvorbě milií jsou dědičné. Jedná o drobná zrnka rohoviny. Jestliže nám vadí, v každém kosmetickém salonu je dokážou odstranit a i když kosmetička pokožku propíchne, zákrok je bezbolestný. Vzniku milií lze předcházet správnou péčí o pokožku obličeje a zdravou životosprávou s dostatkem tekutin.