Podplamenice, někdy také poplamenice, jsou placky z chlebového těst. Vyráběly se při pečení chleba, a to před, anebo na závěr pečení. Těsto jenom na podplamenice se nikdy nezadělávalo. Bylo už zaděláno na hlavní předmět pečení – na chleba. Podplamenice vznikaly jako vedlejší produkt.
Poplamenice či poplamenice známe z literatury
Podplamenice (někdy také poplamenice) je lidové pečivo známé především z literatury 19. století. Zmiňuje se o nich Božena Němcová, Alois Jirásek, Karel Václav Rais. Shodou okolností všichni jmenovaní se narodili, žili nebo tvořili v Podkrkonoší. A tak vlastně není divu, že se název podplamenice (nebo poplamenice) shodně vyskytuje právě v jejich díle.
V jiných krajích se tyto placky rovněž pekly, ale lidé jim říkali jinak: Podplameníky, osúchy, chlebovňáky, šupáky, přípalňáky, kotrouše, odchlebníky, podplameňáky…
Podplamenice jako slovníkové heslo
Podplamenice jsou název tak zažitý, že si zasloužily i vlastní heslo v Příručník slovníku jazyka českého a ve Spisovném slovníku jazyka českého. Dočítáme se v nich:
Příruční slovník jazyka českého: Podplamenice, -e f. lid. placka n. šiška z chlebového těsta, posypaná kmínem n. mákem a pečená na kraji pece u plamene, poplamenice. Pekla-li hospodyně chléb, každý čeledín dostal k obědu „podplamenici“ z chlebového těsta a pečenou pod plamenem přípalu. Hol. Všedního dne se dělávaly placky bramborové, a když se pekl chléb, tedy z jeho těsta poplamenice (říkalo se podplamenice)‚ máslem mazané.
Slovník spisovného jazyka českého: Podplamenice, poplamenice, -e ž. (nářečně podplameník, -u, Salich., podplamínek, -nku, Nov., m.) ob. chlebová placka pečená při chlebě na kraji pece u plamene.
Podplamenice neboli placky pekli lidé dříve ze zbytků těsta, před samotným pečením chleba, v peci.
„Aby nemusely děti, které jsou věčně při chuti, čekat dlouhou dobu na upečení a pak i důkladné vychladnutí chleba, ještě před samotným chlebem se v roztopené peci z kousků chlebového těsta pekly podplamenice. Většinou okrouhlé nebo oválné placky, sypané solí a kmínem nebo potírané povidly se pekly hned u žhavých uhlíků, kde přes ně občas šlehnul i plamen z dohořívajícího dřeva – odtud název podplamenice,“ vysvětluje se v publikaci Lidové pečivo v Čechách a na Moravě (J.Šťastná, L.Prachařová).
Podplamenice: Recepty
Na podplamenice nikdo „extra“ nezadělával, požilo se těsto určené na chleba. Kdo by chtěl v současné době vyzkoušet, jak podplamenice chutnají, může vyzkoušet recept, který byl před časem publikován Českou televizí v magazínu Herbář.
„Poplamenicemi se zkoušelo, jestli je už pec dostatečně vyhřátá na pečení chleba. Z chlebového těsta se vytvarovaly bochánky, občas s náplní ze sušených švestek nebo čerstvých švestek a jablek nakrájených na kostičky. Ty je třeba vmáčknout do těsta, aby se nespekly.
- 350 g žitné mouky
- 440 ml vody
- 250 g pšeničné mouky
- 2 lžičky soli
- 1 lžíce kmínu nebo chlebového koření
- hladká mouka na poprášení
Dvě lžíce kvásku odebereme do mísy, přidáme 350 g žitné mouky a 200 ml vody, promícháme na hladké těstíčko, přikryjeme utěrkou a necháme kvasit, ideálně přes noc nebo alespoň 8 hodin přes den.
Druhý den odebereme 2 lžíce kvásku do sklenice s dírou ve víčku a uložíme kvásek do lednice na příště. Do mísy přisypeme 250 g mouky, přilijeme 240 ml vody a přidáme 2 lžičky soli a 1 lžíci kmínu nebo jiného chlebového koření. Hněteme zhruba 15 minut, až vznikne hladké těsto. Dříve to hospodyně hnětly měchačkou v díži, ale my použijeme mixér s háky na kynuté těsto, je to výrazně jednodušší a rychlejší. Hladké těsto vyklopíme na pomoučněný plech a rukama překládáme okraje přes sebe, až vznikne hezký bochánek. Přiklopíme ho mísou a necháme 30 minut kynout. Poté ho přesuneme do hodně pomoučněné ošatky, zakryjeme utěrkou a necháme kynout ještě 30–45 minut, až zdvojnásobí svůj objem.
Troubu rozehřejeme na nejvyšší teplotu (lepší je větrák než horní a spodní pečení) a poté do spodní části vložíme plech s vodou.
Z těsta odebíráme bochánky akorát do dlaně a tvarujeme je zhruba 2–3 cm vysoké. Pokud je chceme naplnit, je lepší je udělat o trochu tenčí, na jednu polovinu dát náplň a přeložit a pevně spojit okraje. Kostičky ovoce můžeme vmáčknout do bochánků vysokých zhruba 4 cm.
Rozložíme je na plech a vložíme doprostřed, po 2 minutách ztlumíme teplotu na 160 °C a pečeme zhruba 20–30 minut, až zezlátnou a zní na poklep dutě.¨“